Transport

PKP Cargo: Wyniki były gorsze od oczekiwanych

Podczas poniedziałkowej sesji giełdowi inwestorzy handlowali akcjami PKP Cargo nawet po 18,08 zł, co oznaczało spadek kursu o 5,2 proc. Stosunkowo duża przecena była spowodowana wypracowaniem w I półroczu znacznie słabszych wyników finansowych niż oczekiwanych przez rynek.
Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Wprawdzie w tym czasie skonsolidowane przychody wzrosły o 4,1 proc., do 2,05 mld zł, ale mimo to grupie nie udało się wyjść na plus. Strata netto sięgała 130 mln zł wobec 191,9 mln zł, również na minusie, rok wcześniej.

PKP Cargo udało się za to wypełnić warunki umów kredytowych. Spółka informuje, że większość umów jest weryfikowana na koniec każdego roku. W przypadku trzech weryfikacja następuje jednak również w okresach półrocznych. Jeszcze przed zakończeniem I półrocza spółka uzyskała od kredytodawcy zwolnienie z obowiązku spełnienia wymogu dotyczącego utrzymania wskaźników zadłużenia netto/EBITDA wyliczanych w oparciu o jednostkowe i skonsolidowane rezultaty na poziomie nieprzekraczającym 3,0. Zwolnienie to zostało jednak uwarunkowane utrzymaniem tego wskaźnika w grupie w wysokości nie wyższej niż 3,5. Ostatecznie firmie udało się spełnić wymogi banku i nie było konieczności przeklasyfikowania jej zobowiązań kredytowych o charakterze długoterminowym na krótkoterminowe.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.