Technologie

Kto zbuduje komórkową sieć 5G wspólnie z państwem?

Cyfrowy Polsat ma najwięcej powodów, aby wejść do spółki #Polskie5G, a operatorom trudno będzie się porozumieć co do wartości masztów – uważają analitycy i eksperci.
Shutterstock

Od zawarcia listu intencyjnego w sprawie analiz możliwości budowy wspólnej hurtowej sieci 5G przez operatorów komórkowych, Exatel i Polski Fundusz Rozwoju miną niedługo dwa tygodnie. „Parkiet" poznał treść listu. Zebraliśmy też pierwsze opinie na temat efektów, jakie może przynieść.

Ostrożni analitycy

W liście założono, że za sprawą powołania spółki #Polskie5G z udziałem państwa i operatorów zasięg sieci mobilnych sięgać miałby „możliwie jak najbliżej 100 proc. powierzchni kraju", koszty budowy infrastruktury zostałyby obniżone po to, aby ceny usług były konkurencyjne, normy PEM zostałyby podniesione tak, aby 5G w Polsce mogło być wdrożone, a sektor publiczny uzyskałby zapewnienie, że powstanie infrastruktura niezbędna do uruchomienia bezprzewodowej sieci łączności specjalnej dla sektora obronnego, bezpieczeństwa publicznego, ratownictwa, infrastruktury krytycznej. Obywatele zaś mieliby uzyskać „najwyższy możliwy poziom cyberbezpieczeństwa oraz możliwości swobodnego korzystania z sieci Internet w dowolnym miejscu i czasie".

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Nowa Prenumerata już w sprzedaży, poznaj pakiet korzyści!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.