Technologie

Zortrax tylnymi drzwiami wejdzie na małą giełdę

Szykuje się odwrotne przejęcie: zajmująca się drukiem firma Zortrax podpisała list intencyjny z notowaną na NewConnect firmą Corelens. Jej notowania szybują.
Foto: materiały prasowe

Corelens jest dziś liderem wzrostów na NewConnect. Przed południem jego akcje drożeją o prawie 35 proc. do 3,72 zł. To skutek informacji, jakie trafiły rano na rynek : Zortrax podpisał list intencyjny z notowaną na NewConnect spółką Corelens. Celem jest połączenie obu podmiotów. W efekcie Zortrax uzyskałby status spółki publicznej.

- Uważamy, że GPW jest naturalnym środowiskiem dla firm o technologicznym i eksportowym profilu, a my bez wątpienia do tego grona się zaliczamy. Ponadto, uzyskując status spółki publicznej realizujemy nasze zobowiązanie wobec akcjonariuszy mniejszościowych. Konsekwentnie pracujemy nad dywersyfikacją sieci dystrybutorów oraz rozszerzaniem portfolio produktowego w kierunku asortymentu gwarantującego możliwe najwyższą rentowność. Stawiamy ponadto na efektywność kosztową produkcji. Oczekujemy, że wejście na NewConnect będzie katalizatorem do dalszego rozwoju – komentuje, cytowany w komunikacie Mariusz Babula, wiceprezes spółki Zortrax. Z kolei Przemysław Krzemieniecki, przewodniczący rady nadzorczej podkreśla, że celem jest możliwe szybka finalizacja całego procesu.

- Transakcje „odwrotnego przejęcia" są standardem na rynku kapitałowym. Wystarczy wspomnieć wejście na giełdę odnoszącego spektakularne sukcesy CD Projektu – wskazuje.

W przypadku podpisania umowy inwestycyjnej, połączenie ma zostać dokonane poprzez przeniesienie całego majątku spółki Zortrax na Corelens w zamian za akcje, które Corelens wyemituje dla akcjonariuszy firmy Zortrax. Ma to być co najmniej 112.681.666  akcji, po cenie jednostkowej nie wyższej niż 1,26 zł. Emisja zostanie dokonana z wyłączeniem prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy Corelens. Po emisji dotychczasowi akcjonariusze Zortrax będą kontrolować co najmniej 97 proc. akcji Corelens.  Dotychczasowa działalność tej firmy, koncentrująca się na dostarczaniu specjalistycznych rozwiązań dla branży okulistycznej, uległaby wygaszeniu (poprzez sprzedaż aktywów spółki lub zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa) do końca 2020 r.

Postanowienia listu intencyjnego obowiązują do końca października 2020 r.

Zortrax ma mocną pozycję w segmencie druku.  Spółka podaje, że jej urządzenia są wykorzystywane przez tysiące klientów, w ponad 100 krajach. Sprzedaż zagraniczna stanowiła w 2019 r. 90 proc. przychodów grupy. Wyniosły one  39,9 mln zł, wobec 33,9 mln zł rok wcześniej. Spółka ma ambitny cel: chce być liderem światowego rynku drukarek desktopowych.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.