Technologie

Przed spółkami IT pracowity czas

Branża pokaże dobre wyniki za miniony kwartał, a II półrocze zapowiada się jeszcze lepiej.
Foto: Bloomberg

Pandemia przyspieszyła cyfrową transformację. Po zeszłorocznych zawirowaniach, w 2021 r. rynek IT zwiększy swoją wartość. Beneficjentem wzrostu popytu na usługi informatyczne są m.in. spółki giełdowe. Mają za sobą dobry II kwartał, a ich portfele zleceń pozwalają sądzić, że cały rok będzie udany.

Najwięksi dalej rosną

Popyt na usługi IT płynie zarówno od przedsiębiorstw, jak i instytucji. O dużym kontrakcie poinformowała właśnie grupa Comarch. Niemiecka spółka zależna podpisała z 450connect umowę ramową na dostarczenie i utrzymanie systemów informatycznych. Maksymalna wartość kontraktu, zakładająca dwudziestoletni okres trwania, to ponad 40 mln euro, czyli około 194 mln zł. Comarch ma mocną pozycję przede wszystkim w sektorze rozwiązań ERP (do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa). Jego zakontraktowanie po pięciu miesiącach 2021 r. było wyższe rok do roku o ponad jedną piątą. Spółka chce utrzymać zeszłoroczne tempo wzrostu.

Na bardzo dobry rok liczy Asseco Poland. Zdaniem analityków realnym scenariuszem jest wypracowanie przez grupę ponad 0,4 mld zł zysku netto w 2021 r. 25 sierpnia rzeszowska spółka pokaże raport za I półrocze. W maju przy okazji publikacji wyników za I kwartał, grupa podała, że jej portfel zamówień na 2021 r. ma wartość 8,6 mld zł i jest o 14 proc. wyższy niż przed rokiem. Zarząd zasygnalizował, że portfel zamówień nie wskazuje na spadek rentowności.

Nadal wysoką dynamikę rozwoju utrzymuje wrocławski LiveChat Software. Oszacował, że jego przychody w okresie kwiecień–czerwiec (czyli w I kwartale roku finansowego 2021/2022) przekroczyły 13 mln USD i były wyższe rok do roku o prawie 26 proc. Inwestorzy się zastanawiają, czy spółce udaje się utrzymać na wysokim poziomie również rentowność. Przekonamy się o tym 27 sierpnia, bo wtedy firma opublikuje raport kwartalny.

Pozostałe firmy pod lupą

Foto: GG Parkiet

Trzy wspomniane spółki, czyli Asseco, LiveChat i Comarch, odpowiadają łącznie za ponad dwie trzecie portfela indeksu WIG-informatyka.

W sumie na rynku głównym GPW mamy obecnie 32 spółki zaliczane do sektora „informatyka". Ich średni wskaźnik ceny do zysku wynosi 16,4.

Sporo firm technologicznych znajdziemy też na NewConnect. We wtorek indeks tego rynku spadał. Natomiast o niemal 3 proc. drożało Cloud Technologies, które podało raport sprzedażowy. Maj był kolejnym miesiącem, w którym spółka w swoim kluczowym segmencie (obejmującym monetyzację danych oraz technologii do ich przetwarzania) zanotowała ponad 300-proc. dynamikę w ujęciu rok do roku. Cloud Technologies przetwarza ponad 100 mld anonimowych profili internautów. Zarząd podkreśla, że ze względu na specyfikę rynku reklamy internetowej i harmonogramy przekazywania raportów od kontrahentów, swoje dane spółka przekazuje z istotnym opóźnieniem. Podtrzymuje, że będą one trafiać na rynek najpóźniej w ciągu 60 dni od końca miesiąca obejmowanego analizą.

Mocną dynamiką sprzedaży za cały II kwartał pochwaliło się już PGS Software. Przybliżona wartość przychodów to 46 mln zł, co oznacza wzrost o 47,1 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2020 r. Wzrost liczony w euro wyniósł 45,6 proc. W stosunku do I kwartału przychody wzrosły odpowiednio o 7,3 proc. i 8,5 proc.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.