REKLAMA
Czytaj e-wydanie
REKLAMA

Technologie

Niemiecki rynek kusi grupę Asseco

W wynikach za I kwartał nie powinno być widać negatywnego wpływu pandemii. A w kolejnych okresach?
Foto: www.sxc.hu

O ponad 5 proc. drożały we wtorek akcje Asseco Poland. Informatyczna grupa opublikowała dobre wyniki za 2019 r. i zapowiedziała wypłatę 250 mln zł dywidendy, czyli 3,01 zł na akcję. Przy wtorkowej cenie oznacza to 5,5-proc. stopę.

Wpływ wirusa na biznes

Wartość portfela zamówień na 2020 r. jest wyższa rok do roku o 22 proc. i wynosi 7,6 mld zł. Najmocniej (o 33 proc.) urósł portfel Asseco International – do 1,97 mld zł. Z kolei za największą część portfela – za ponad 4,6 mld zł – odpowiada izraelska Formula, gdzie rok do roku widać wzrost o 20 proc. W segmencie Asseco Poland dynamika jest 13-proc., a portfel zbliżony do 1 mld zł.

Inwestorzy zastanawiają się, jak na biznes Asseco wpłynie trwająca pandemia. Zarząd rozważa różne scenariusze. – Nasze strategiczne plany pozostają bez zmian – deklaruje jednocześnie Adam Góral, prezes Asseco Poland. W planach jest dalsza ekspansja zagraniczna. Spółka chciałaby wejść, poprzez współpracę z lokalnym partnerem, na rynek rozwiązań IT dla sektora bankowego w Niemczech.

Foto: GG Parkiet

– Dużo o tym rynku wiemy. Mamy tam duże szanse – twierdzi Góral. Ocenia, że rozwiązania IT w tamtejszym sektorze bankowym są już stare i pojawia się potrzeba zmiany technologii. Szef Asseco poinformował również, że grupa jest mocno zaawansowana w przygotowaniu koncepcji systemu informatycznego dla Cyfrowego Polsatu. Zapytany, kiedy pojawią się efekty tej współpracy, odpowiedział: „Trzeba na nasze relacje patrzeć w skali roku". Cyfrowy Polsat pod koniec roku nabył pakiet akcji Asseco.

Rzeszowska grupa zamierza rozwijać się też przez przejęcia, ale z uwagi na pandemię ewentualne transakcje muszą poczekać. Asseco zapewnia, że nie chce przejmować firm, które z powodu koronawirusa znalazły się w trudnej sytuacji finansowej. – Jako przedsiębiorca nie śmiałbym wykorzystywać takiej smutnej sytuacji – zadeklarował prezes.

Zeszły rok pod lupą

W 2019 r. przychody grupy wyniosły prawie 10,7 mld zł wobec 9,3 mld zł w 2018 r. Zysk operacyjny wzrósł do 976,2 mln zł z 796,8 mln zł, a zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej spadł do 322,4 mln zł z 333,3 mln zł. Przepływy operacyjne i stan gotówki poszły mocno w górę.

Jeśli chodzi o strukturę przychodów, to w 2019 r. za 61 proc. odpowiadała Formula, za 28 proc. – Asseco International, a za pozostałe 11 proc. – Asseco Poland. Rok wcześniej te proporcje wynosiły odpowiednio 58 proc., 28 proc. i 14 proc. Spadek w polskiej części biznesu zarząd tłumaczy przede wszystkim efektem wysokiej bazy.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA