Technologie

Stadia przeniesie cyfrową rozrywkę do chmury

Google rusza z platformą do strumieniowania, ale zapowiadanej rewolucji nie będzie. Przynajmniej na razie.
Foto: AFP

W tym roku Google ruszy z usługą streamingu, która ma sprawić, że konsole i pecety staną się zbędne. Stadia to nowy chmurowy projekt, dzięki któremu gracze do zabawy nie będą potrzebowali już drogich sprzętów – idea jest taka, by w topowe tytuły, wymagające dużej mocy obliczeniowej i wydajnych kart graficznych, grać praktycznie na dowolnym ekranie. Wystarczy kontroler i internet. Stadia umożliwi granie nawet na telewizorze czy smartfonie. Gry będą obsługiwać zewnętrzne serwery Google'a. To rewolucja? Eksperci są jednak sceptyczni.

Mało realna obietnica

– Projekt Stadia, choć pod kilkoma względami może wydawać się rewolucyjny, nie jest pierwszą próbą przeniesienia rozgrywki do chmury. Wcześniej inne firmy także próbowały podejmować ten temat, jednak bez większego powodzenia – komentuje Krzysztof Król, wiceprezes studia 7Levels. – Na pewno na plus przemawiają ogromne zaplecze technologiczne, gigantyczna sieć serwerów oraz doświadczenie w udostępnianiu innych usług działających na zasadzie streamingu – wylicza zalety Google'a.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.