Technologie

Gorący temat państwowej sieci

Do końca miesiąca rząd miałby przyjąć ostateczny kształt projektu nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa – zapowiedzieli w ub. tygodniu na łamach prasy b. minister cyfryzacji Marek Zagórski (obecnie podsekretarz stanu w KPRM) oraz Robert Kośla, dyrektor departamentu cyfryzacji w Kancelarii Premiera.
Foto: Adobestock

Wprowadzane nowelizacją przepisy dają rządowi m.in. możliwość wykluczenia z rynku usług telekomunikacyjnych dostawców oraz budowy operatora sieci komunikacji strategicznej – OSKS i nie przestają budzić słów krytyki. Operatorzy telekomunikacyjni, dla których ustawa może oznaczać wymierne straty (sam OSKS to – jak słyszymy – nawet kilkaset milionów złotych przychodów), najwyraźniej zwarli szyki. W miniony piątek w Sejmie odbyło się spotkanie Parlamentarnego Zespołu ds. Ochrony Praw Konsumentów i Przedsiębiorców. Zajmowano się na nim właśnie nowelizacją UKSC.

Ciekawostką jest zaangażowanie w sprawę ugrupowania Konfederacja, choć jej członkowie należą do grona krytyków telekomów komórkowych i wprowadzania technologii 5G. We wtorek odbędzie się webinarium zorganizowane przez organizację przedsiębiorców – Konfederację Lewiatan. W środę fundacja Digital Poland opublikuje raport z rekomendacjami, jak w Polsce powinno budować się sieci 5G i systemy bezpieczeństwa i reagowania w sytuacjach zagrożenia PPDR (Public Protection and Disaster Relief). Uzyskaliśmy dostęp do zarysu raportu. Jego autor Piotr Mieczkowski zaleca, aby zapisy dotyczące PPDR wprowadzić inną ustawą – o Sieci Łączności Rządowej. To tylko jedno z zaleceń z całej listy nowych i znanych już postulatów.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.