Technologie

Spółki informatyczne podzielą się zyskiem

Zeszły rok był dla branży dosyć trudny, ale i tak czołowi gracze powinni pokazać solidne wyniki. Ile wypłacą akcjonariuszom?
Foto: Adobestock

WIG-informatyka w ostatnich miesiącach radzi sobie zdecydowanie lepiej niż szeroki rynek. Od jesieni zeszłego roku zyskał ponad jedną czwartą, a w ostatnich dniach przebił psychologiczną granicę 3000 punktów. Stopę zwrotu z akcji spółek IT dodatkowo podbić mogą dywidendy. W ostatnich latach zyskiem dzieliło się średnio niemal 61 proc. wszystkich firm zgrupowanych w indeksie WIG-informatyka – podaje KPMG. W tym roku płatników też nie zabraknie.

Najwięksi pod lupą

Dywidendowym pewniakiem w sektorze IT niezmiennie jest grupa Asseco. Zyskiem dzieli się zarówno spółka matka, jak i jej firmy zależne. W zeszłym roku ta pierwsza wypłaciła rekordowe 3,07 zł na akcję, czyli w sumie 255 mln zł, co implikowało wysoką stopę dywidendy rzędu 5–6 proc. Zapytaliśmy analityków, jaką wartość dywidendy zakładają w swoich szacunkach dla Asseco Poland na 2020 r. – są zgodni co do tego, że będzie ona porównywalna z zeszłoroczną, a może nawet nieco wyższa. Przy uwzględnieniu średniej wartości z prognoz ekspertów oraz aktualnej ceny akcji otrzymujemy stopę w wysokości 4,8 proc. Jest niższa od ubiegłorocznej, bo wycena akcji Asseco Poland od tego czasu znacząco poszła w górę.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.