REKLAMA
REKLAMA

Technologie

Popyt na gry dalej rośnie

W zeszłym roku przychody ze sprzedaży gier wzrosły na świecie o 13 proc. Jaki będzie 2019 r.?
Foto: Adobestock
Foto: GG Parkiet

Polska z rynkiem wartym 541 mln USD zajmuje 23. miejsce w globalnym rankingu – wynika z najnowszych, tegorocznych danych firmy Newzoo. Zmiany w stosunku do szacunków sprzed kilku miesięcy są symboliczne, a na czołowych miejscach nie ma ich w ogóle. Prym nadal wiodą Chiny z rynkiem wartym ponad 34 mld USD. Nasilenie cenzury przełożyło się na niższe niż początkowo zakładano prognozy dla tego rynku, ale nadal – szczególnie w segmencie gier mobilnych – nie ma on sobie równych.

Cały rynek gier cyfrowych w 2018 r. wzrósł o 13 proc., do 119,6 mld USD, z czego ponad połowa przypadła na segment mobilny – podaje firma SuperData. Warto też odnotować rosnącą popularność gier wykorzystujących elementy rzeczywistości rozszerzonej i wirtualnej. Według najnowszych prognoz w tym roku mogą one zanotować niemal 75-proc. dynamikę (wzrost z 6,6 mld USD do 11,5 mld USD).

Od obserwowanych trendów nie stronią też studia notowane na warszawskiej giełdzie. CD Projekt w zeszłym roku wykupił Spokko – firmę zajmującą się produkcją gier mobilnych. Z kolei PlayWay niedawno poinformował o zawiązaniu spółki Circle Games, która ma „przenosić" jego gry na urządzenia VR oraz na urządzenia mobilne. Pierwszy będzie „Cooking Simulator VR", a następnie „Cooking Simulator" na urządzenia mobilne.

Wśród spółek notowanych na warszawskiej giełdzie w segmencie mobilnym specjalizuje się m.in. T-Bull i Ten Square Games. Notowania tej pierwszej w 2018 r. dotknęła mocna przecena, ale w tym roku utrzymują się na stosunkowo stabilnym poziomie około 30 zł. Z kolei kurs TSG w ostatnich miesiącach mocno się waha. Po ubiegłorocznym, majowym debiucie do września znacząco rósł, ale potem nastąpiła korekta. W tym roku obserwujemy systematyczną zwyżkę: na początku stycznia za akcję trzeba było zapłacić niespełna 80 zł, a obecnie ponad 90 zł. Kilka dni temu walne zgromadzenie TSG zdecydowało m.in. o obniżeniu kapitału zakładowego w związku z umorzeniem akcji własnych i o utworzeniu kapitału rezerwowego.

Obecnie na warszawskiej giełdzie notowanych jest prawie 30 producentów i wydawców gier, z czego ośmiu na rynku głównym. Największy jest CD Projekt, którego kapitalizacja sięga 16,5 mld zł. Trwają prace nad „Cyberpunkiem", dla którego dobrym punktem odniesienia zdaniem analityków jest „Red Dead Redemption 2", czyli ubiegłoroczna globalna premiera Rockstara, która została bardzo dobrze przyjęta przez graczy. Znalazła się na liście najpopularniejszych gier na PC 2018 r. i w samym IV kwartale (gra zadebiutowała pod koniec października) przyniosła ponad 0,5 mld USD. Niekwestionowanym numerem jeden zeszłego roku jest jednak „Fortnite", które wygenerowało aż 2,4 mld USD przychodów – podaje SuperData. KMK

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA