REKLAMA
Czytaj e-wydanie
REKLAMA

Surowce i paliwa

Prairie o koncesji Bogdanki: Złoże K6-7 to integralna część kopalni Jan Karski

Odnosząc się do wczorajszego komunikatu Lubelskiego Węgla Bogdanka dotyczącego uzyskania koncesji na złoże K6-7, Prairie Mining Limited wskazuje, że złoże to stanowi "integralną część" kopalni Jan Karski na terenie lubelskiej koncesji spółki, zaś udzielenie koncesji Bogdance to kolejny dowód na dyskryminację Prairie jako inwestora zagranicznego w Polsce, podało Prairie.
Foto: materiały prasowe

Bogdanka poinformowała wczoraj, że otrzymała koncesję na wydobywanie węgla kamiennego ze złoża "Lubelskie Zagłębie Węglowe - obszar K-6 i K-7" w obszarze górniczym "Cyców".

"Prairie nie może przedstawić dalszego komentarza dotyczącego ogłoszenia Bogdanki do czasu otrzymania przez spółkę formalnego powiadomienia od polskich władz oraz oceny stanowiska prawnego. Prairie będzie nadal wypełniać obowiązki informacyjne, jednakże udzielenie koncesji Bogdance to kolejny dowód na dyskryminujące traktowanie, z jakim ma do czynienia Prairie jako inwestor zagraniczny w Polsce" - czytamy w komunikacie.

Spółka przypomniała, że w lutym 2019 r. formalnie poinformowała polski rząd o zaistnieniu sporu w związku z podjęciem przez polskie władze działań naruszających Traktat Karty Energetycznej oraz dwustronne umowy o ochronie inwestycji podpisane przez Polskę z Wielką Brytanią i Australią, podała spółka. Prairie liczyło na polubowne rozwiązanie sporu, lecz bierze pod uwagę arbitraż - obecnie podkreśliło, że "jak dotąd, nie pojawiło się polubowne rozwiązanie sporu, ponieważ polski rząd odmówił uczestnictwa w zasadniczych rozmowach na temat sporu".

"Prairie pracuje obecnie ze swoimi doradcami prawnymi (w tym ekspertami ds. arbitrażu międzynarodowego), aby przygotować wnioski i sfinalizować warunki finansowania dotyczące żądania lub żądań wobec arbitrażu międzynarodowego. Prairie może potwierdzić, że podejmuje wszelkie niezbędne działania, aby korzystać ze swoich praw dotyczących inwestycji w Polsce" - czytamy dalej.

Prairie Mining Limited to spółka poszukiwawczo-wydobywcza realizująca dwie inwestycje w Polsce - Kopalnię Jan Karski w Lubelskim Zagłębiu Węglowym oraz Kopalnię Dębieńsko na Górnym Śląsku. Jest notowana na GPW od 2015 r.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA