Surowce i paliwa

Łabędzi śpiew węgla

Na przekór trendom z ostatnich lat, wbrew liczbom z dokumentów rządowych polska energetyka zwiększa produkcję energii elektrycznej z węgla, zamiast ją redukować.
Foto: Bloomberg

Udział węgla w produkcji energii elektrycznej zwiększył się w tym roku o 6 pkt proc. Od stycznia do września udział węgla kamiennego i brunatnego w produkcji energii elektrycznej wzrósł do 76,4 proc. Dane opublikował Instytut Jagielloński w raporcie „Energetyka w liczbach".

Z przytoczonych danych za Europejską Siecią Operatorów Systemów Przesyłowych Energii Elektrycznej wynika, że w omawianym okresie z węgla kamiennego wytwarzano 50,2 proc., a z brunatnego 26,2 proc. energii elektrycznej. Nic nie wskazuje na to, aby udział węgla miałby spaść do końca roku. Październik to początek okresu grzewczego, kiedy produkcja energii i ciepła rośnie. Jednocześnie wciąż utrzymują się wysokie ceny prądu na rynkach światowych (węgla i gazu również). Polskie elektrownie nadal będą więc chciały produkować jak najwięcej, aby zarobić na eksporcie energii. Trend za trzy kwartały tego roku utrzyma się więc i pod jego koniec. W tym roku spółki trapione wysokimi cenami uprawnień do emisji CO2 chciały podreperować budżety i zarobić jak najwięcej na rekordowych cenach energii. Stąd wysoki poziom jej produkcji.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.