Surowce i paliwa

Kolejna odsłona batalii o nowe kopalnie w Polsce

Kanadyjska spółka zainteresowana budową kopalni rudy miedzi w Polsce ściągnęła do zarządu Konrada Raczkowskiego, byłego wiceministra finansów i wiceprezesa BOŚ. Z kolei Lewiatan apeluje o zmiany w prawie, by pobudzić inwestycje w wydobycie z polskich złóż.

Konrad Raczkowski, wiceprezes MiedziCopper.

Foto: Archiwum

Raczkowski, który w czerwcu odszedł z funkcji wiceprezesa Banku Ochrony Środowiska, dołączył do zarządu Miedzi Copper Corporation, kanadyjskiej spółki zajmującej się poszukiwaniem i badaniami złóż miedzi w Polsce – dowiedział się „Parkiet". Działaniami Kanadyjczyków na miejscu, w randze dyrektora generalnego, od lat zawiaduje Stanisław Speczik, były prezes KGHM. Przed pracą w BOŚ Raczkowski był długo związany z resortem finansów: w latach 2015–2016 był wiceministrem. Jest członkiem Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie.

MiedziCopper, spółka kontrolowana przez kanadyjskiego surowcowego magnata Rossa Beatty'ego, w czerwcu br. ogłosiła techniczną gotowość do budowy pierwszej kopalni w okolicach Nowej Soli w Lubuskiem i rozpoczęcie starań o koncesję wydobywczą (budowa miałaby ruszyć w 2023 r.). Inwestor jest także z polskimi władzami w sporze o kilka innych koncesji, co nawet skończyło się arbitrażem. O zakończenie wieloletniego paraliżu apelują m.in. samorządowcy i organizacje pracodawców z województwa lubuskiego, którzy widzą, jak na eksploatacji złóż od dekad korzysta Dolny Śląsk.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.