Surowce i paliwa

Firmy stawiają na uruchamianie wydobycia z już posiadanych złóż

W tym roku zagraniczne wydobycie ropy i gazu w PGNiG i Lotosie spadnie. Lepiej będzie w kolejnych latach. W Orlenie produkcja na razie pozostanie bez zmian, a w Serinusie mocno wzrośnie.
Foto: Adobestock

Spośród polskich spółek największą aktywność na zagranicznych rynkach w segmencie poszukiwań i wydobycia ropy i gazu niewątpliwie wykazuje grupa PGNiG. Szczególnie aktywna jest Norwegii, gdzie jej podstawowym celem jest zwiększenie własnego wydobycia błękitnego paliwa do 2,5 mld m sześc. Dla porównania w ostatnich latach było ono na poziomie przekraczającym 0,5 mld m sześc. rocznie. Co więcej, w tym i przyszłym roku firma spodziewa się jego niewielkiego spadku za sprawą naturalnego sczerpywania zasobów z istniejących złóż. Potem ma być już jednak znacznie lepiej. PGNiG zapewnia, że w tym roku do produkcji wejdą norweskie aktywa zakupione przez koncern w latach 2017–2019.

– Obecnie na etapie zagospodarowania są złoża Aerfugl oraz Skogul. Aerfugl znajduje się na Morzu Norweskim w obrębie koncesji PL212 i PL262, tworzących tzw. Skarv Business Unit, gdzie PGNiG ma 11,9 proc. udziałów – podaje biuro prasowe PGNiG. Z kolei złoże Skogul leży na Morzu Północnym w obrębie koncesji PL460. PGNiG ma w nim 35 proc. udziałów. Uruchomienie produkcji ze Skogul planowane jest na początek 2020 r., a z Aerfugl w II połowie 2020 r. Ponadto w fazie inwestowania w uruchomienie produkcji znajduje się złoże Duva na Morzu Północnym w obrębie koncesji PL636, w której PGNiG nabyło niedawno 20 proc. udziałów. Transakcja czeka obecnie na zgodę norweskich władz. Rozpoczęcie produkcji węglowodorów z Duvy spodziewane jest na przełomie 2020 i 2021 r. Na tym nie koniec, gdyż PGNiG przewiduje akwizycje kolejnych złóż gazowych.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.