Surowce i paliwa

Alumetal na fali. Skokowy wzrost wyników

Jeden z największych europejskich producentów wtórnych aluminiowych stopów odlewniczych dla przemysłu motoryzacyjnego ma za sobą udany kwartał. Przychody i zyski rosły w tempie trzycyfrowym, a zarząd widzi możliwość utrzymania się pozytywnych trendów również w II półroczu.
Foto: materiały prasowe

Notowania Alumetalu na początku środowej sesji rosły o 7,2 proc., do 62 zł. W ten sposób inwestorzy reagowali na bardzo dobre wstępne rezultaty za okres kwiecień-czerwiec 2021 r. Grupa zanotowała w drugim kwartale 53,5 mln zł wyniku EBITDA, o 404 proc. więcej rok do roku, oraz 38,5 mln zł znormalizowanego zysku netto, o 763 proc. więcej niż rok wcześniej. Przychody ze sprzedaży na poziomie 539,9 mln zł były o 237 proc. wyższe rok do roku. Wolumen dostarczonych wyrobów wyniósł 58,3 tys. ton, o 154 proc. więcej rok do roku.

- Jesteśmy zadowoleni z pierwszego półrocza 2021 r., a obserwowane trendy i zamówienia klientów napawają nas optymizmem co do kolejnych kwartałów i pozwalają oczekiwać wyraźnego przekroczenia 200 tys. ton sprzedanych stopów w tym roku. Nasze rezultaty sprzedażowe i finansowe to efekt zarówno pozytywnych dla nas zmian na rynku wtórnych aluminiowych stopów odlewniczych, jak również zrealizowanych inwestycji rozwojowych i optymalizacji operacyjnej w grupie Alumetal – podkreśla Agnieszka Drzyżdżyk, prezes Alumetalu.

Spółka przyznaje, że bardzo dobrze funkcjonują nowoczesne moce produkcyjne w zmodernizowanym zakładzie w Kętach, które zwiększyły jego zdolności produkcyjne i zmniejszyły jednostkowy koszt wytworzenia. Znacznie poprawiła się również produktywność i efektywność kosztowa w pozostałych zakładach, jednocześnie zwiększana jest sprzedaż stopów wstępnych z rozbudowanego zakładu w Gorzycach, w tym zaawansowanego technologicznie drutu (grain refiners). DOS

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.