Surowce i paliwa

PKN Orlen: W planach duże wydatki na OZE

Energa Green Development to nowa firma, która w zintegrowanej grupie kapitałowej Orlenu zajmie się rozwojem lądowych odnawialnych źródeł energii.
Foto: Bloomberg

Będzie odpowiedzialna zarówno za przygotowywanie projektów, jak też nadzór nad ich budową. Inwestycje planowane są na terenach niezabudowanych i gruntach o niskiej przydatności pod uprawę. W pierwszej kolejności koncern chce w tym celu wykorzystać nieruchomości już do niego należące. W następnym etapie będą to również grunty pozyskane od podmiotów zewnętrznych.

Orlen oczekuje, że nowe przedsiębiorstwo zapewni mu efektywniejsze niż dotychczas zarządzenie projektami z zakresu OZE, w szczególności poprzez skupienie w jednej firmie kompetencji rozwojowych i wykonawczych, oraz pozwoli na lepszą kontrolę kosztów inwestycji. Obecnie Energa Green Development pełni rolę inżyniera kontraktu dla inwestycji w aktywa fotowoltaiczne realizowane przez Energę OZE. Chodzi o projekty PV Gryf o zainstalowanej mocy 20 MW (megawaty) oraz mniejsze farmy fotowoltaiczne zlokalizowane w Samolubiu, Czernikowie i Przykonie, o łącznej mocy ok. 4 MW. Orlen szacuje, że wkrótce portfel nowej firmy wzbogaci się o następne inwestycje o łącznej mocy sięgającej 130 MW.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.