Surowce i paliwa

Miliardy z PGNiG na energetykę

Tylko w tym roku koncern zainwestuje w nowe instalacje około 2 mld zł. Sztandarowe projekty to obecnie budowany blok gazowo-parowy na Żeraniu i planowany na Siekierkach.

Paweł Majewski, prezes PGNiG.

Foto: materiały prasowe

 

Grupa PGNiG planuje w najbliższych latach istotne inwestycje w branży energetycznej, w tym zwłaszcza gazowej. W tym roku przeznaczy na nie prawie 2 mld zł. Trzy najważniejsze obecnie realizowane przedsięwzięcia dotyczą projektów na warszawskim Żeraniu, za które odpowiedzialna jest zależnej PGNiG Termika. Chodzi o budowę bloku gazowo-parowego, budowę kotłowni gazowej i dostosowanie kotłów fluidalnych do tzw. konkluzji BAT.

Projekty na Żeraniu

„Budowa bloku gazowo-parowego na terenie Elektrociepłowni Żerań w Warszawie wkroczyła w końcowy etap realizacji. Zostały wykonane wszystkie obiekty wchodzące w skład bloku, trwają prace rozruchowe poszczególnych układów i instalacji" – informuje biuro public relations PGNiG. Inwestycja jest mocno opóźniona. Pierwotnie miała być ukończona w listopadzie ubiegłego roku. Teraz jest mowa o końcówce września tego roku. Nowy termin uzgodniono z wykonawcami, czyli z konsorcjum utworzonym przez japońskie Mitshubishi Hitachi i polski Polimex-Mostostal, kiedy poinformowali oni o opóźnieniu prac przy budowie będących następstwem epidemii koronawirusa. Nowy obiekt, o mocy ok. 450 MWe (megawaty mocy elektrycznej), powstaje kosztem 1,6 mld zł. Rocznie będzie zużywał ok. 0,5 mld m sześc. gazu ziemnego.

W tym roku na Żeraniu powinno też dojść do oddania do użytku kotłowni gazowej KG1. Z kolei uruchomienie kotłowni KG2 zaplanowano na początek 2023 r. W tym drugim przypadku, koncern oczekuje na warunki zabudowy. Koszt pierwszej inwestycji wynosi 150 mln zł, a drugiej 140 mln zł.

Ciepła zima nie pomaga

„Ponadto w 2021 r. w grupie PGNiG Termika będzie kontynuowała prace związane z realizacją inwestycji, m.in.: w EC Stalowa Wola i EC Przemyśl. Prowadzone będą również projekty związane z zabezpieczeniem dostaw ciepła dla miasta Rybnik oraz połączenia systemów ciepłowniczych EC Zofiówka i EC Pniówek oraz intensyfikacja pozyskiwania nowych klientów w obszarze centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej" – informuje PGNiG. Ponadto zależna PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa podejmuje działania zmierzające do poszerzenia rynku ciepłowniczego, w szczególności w dużych aglomeracjach Jastrzębia-Zdroju i Żor.

W perspektywie 2029 r. koncern planuje uruchomić blok gazowo-parowy na warszawskich Siekierkach. Obecnie jest on na etapie przygotowania do studium wykonalności. „W ramach tej inwestycji przewiduje się również budowę kotłowni gazowej, czyli szczytowego źródła ciepła. Trwają prace związane z przygotowaniem procesu i potwierdzeniem możliwości doprowadzenia gazu i wyprowadzenia mocy w EC Siekierki, co jest warunkiem koniecznym dla przejścia do następnego etapu, tj. przetargu na dostawę i montaż bloku gazowo-parowego" – podaje PGNiG. Będzie to obiekt o skali podobnej do realizowanego obecnie w EC Żerań.

Zarówno w roku 2019 jak i w 2020 grupa PGNiG zanotowała spadek produkcji prądu i ciepła. Spółka tłumaczy, że to konsekwencja stosunkowo wysokich temperatur w sezonie grzewczym. W I kwartale 2021 r. były one niskie, co przełożyło się na wzrost produkcji.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.