Surowce i paliwa

UOKiK skierował do II etapu postępowanie dot. przejęcia PGNiG przez PKN Orlen

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) Tomasz Chróstny skierował do II etapu postępowanie dotyczące przejęcia Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa przez Orlen, poinformował Urząd.
Foto: Fotorzepa, Małgorzata Pstrągowska

"Prezes UOKiK skierował do II etapu postępowanie dotyczące przejęcia @GK­­_PGNiG przez @Orlen_GRoup. W tej sprawie konieczne jest przeprowadzenie badania rynku" - podano na profilu Urzędu na Twitterze.

Wniosek stanowiący zgłoszenie zamiaru koncentracji w związku z planowanym przejęciem kontroli PKN Orlen skierował do UOKiK ponad dwa tygodnie temu.

"W tak dużej koncentracji, jak przejęcie PGNiG przez PKN Orlen, konieczna jest dokładna analiza sprawy. Będziemy weryfikowali udziały przedsiębiorców na rynkach, na których działają i sprawdzimy, czy w wyniku połączenia może dojść do ograniczenia konkurencji" - powiedział Chróstny, cytowany na Twitterze.

Postępowanie w sprawach koncentracji jest dwuetapowe. Pierwszy etap trwa do miesiąca. Natomiast w przypadku szczególnie skomplikowanych transakcji, postępowanie może trwać dłużej. Tak jest w sprawie Orlen-PGNiG, podano także.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek informował niedawno, że zamknięcie transakcji przejęcia PGNiG możliwe jeszcze przed końcem 2021 roku.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody wyniosły 39,2 mld zł w 2020 r.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 86,2 mld zł w 2020 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.