REKLAMA
Czytaj e-wydanie
REKLAMA

Surowce i paliwa

Alumetal: Wyniki pod presją

– Wypełnienie ambitnych zapisów z programu opcyjnego będzie bardzo dużym wyzwaniem – przyznaje Agnieszka Drzyżdżyk, prezes Alumetalu.
Foto: materiały prasowe

Menedżerom przypadną bonusy, jeśli w 2019 r. EBITDA (zysk operacyjny plus amortyzacja) wyniesie 129,1 mln zł, a znormalizowany zysk netto 94,9 mln zł. W I kwartale zysk EBITDA skurczył się o 18 proc., do 24,8 mln zł, a zysk netto o 25 proc., do 16,9 mln zł.

Spółka jest producentem aluminium z przetopu złomu, stopy dostarcza głównie producentom samochodów.

– Nawet w trudniejszych czasach Alumetal dobrze zarabiał, a okresy dekoniunktury pomagały oczyszczać się rynkowi – zaznacza Drzyżdżyk. Podkreśla, że są już pierwsze ofiary: Baltica na Litwie z mocami rzędu 10 tys. ton rocznie czy francuskie SKTB z niewykorzystywanymi ostatnio w pełni mocami 45 tys. ton.

– Ostatnio tak dynamiczna sytuacja na rynku była w 2013 r. i Alumetal wyszedł z tego mocniejszy – mówi prezes Drzyżdżyk.

W I kwartale 2019 r. Alumetal sprzedał 54,4 tys. ton stopów, o 6,6 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (i więcej niż w każdym kolejnym kwartale). Alumetal zyskuje udział w europejskim rynku stopów, jednak uzyskał znacznie gorsze niż rok wcześniej marże. Branży nie sprzyja sytuacja w przemyśle samochodowym. W Unii Europejskiej zarejestrowano o a2,2 proc. mniej aut niż rok wcześniej – był to drugi z rzędu kwartał spadku. Presja na marże jest widoczna także w II kwartale, dlatego realizacja celów zawartych w programie opcji menadżerskich stoi pod znakiem zapytania.

W piątek kurs przedsiębiorstwa spadał o nawet 6,7 proc., do 38,8 zł. Na osłodę inwestorzy otrzymają 4,08 zł na akcję dywidendy. ar

Notowania akcji na stronie:

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA