Surowce i paliwa

Lotos: Kolejny postój za rok

W marcu i kwietniu Lotos ograniczył produkcję z powodu realizacji prac zaplanowanych w ramach postoju remontowego, który objął w gdańskiej rafinerii 19 instalacji, czyli ok. 30 proc. wszystkich tam funkcjonujących.
Foto: Bloomberg

Koncern informuje, że przebiegały one zgodnie z harmonogramem i po raz pierwszy wykonywano je w formule postoju częściowego. „W przyszłym roku (przełom marca i kwietnia) planowany jest drugi etap obejmujący pozostałe 34 instalacje produkcyjne. Takie rozwiązanie pozwala na równoległe utrzymanie przerobu ropy w rafinerii oraz ekspedycję i sprzedaż produktów spółki w całym okresie remontu" – twierdzi biuro prasowe Lotosu.

W związku z tym, że główna część tegorocznego remontu postojowego realizowana była w marcu, to przede wszystkim miał on negatywny wpływ na wyniki grupy zanotowane w I kwartale. W tym czasie przerób ropy naftowej wyniósł niespełna 2 mln ton, co w ujęciu rok do roku oznaczało spadek o 24 proc., a kwartał do kwartału o ponad 21 proc. Tym samym projektowe moce wytwórcze rafinerii były wykorzystane tylko w 88,4 proc. – Spółka szacuje, że maksymalna wielkość obniżenia przerobu ropy wynikająca bezpośrednio z postoju remontowego to 5 proc. w skali roku, jednak wdrażane są działania operacyjne zmierzające do zminimalizowania tej wielkości. W tym roku grupa Lotos nie planuje innych postojów remontowych, a jedynie bieżące remonty w ramach rocznych planów utrzymania ruchu i remontów – podaje biuro prasowe spółki.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.