REKLAMA
REKLAMA

Surowce i paliwa

PGNiG potrzebuje nowych gazociągów

Dzięki wsparciu Unii Europejskiej rosną szanse na terminowe powstanie połączenia Polski z norweskimi złożami błękitnego paliwa. Sam gazowniczy koncern rozbudowuje z kolei krajową sieć dystrybucji.

Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

Foto: Archiwum

Gaz-System, firma, do której należą gazociągi przesyłowe w Polsce, podpisał z unijną Agencją Wykonawczą ds. Innowacji i Sieci (INEA) umowę na dofinansowanie budowy rurociągu Baltic Pipe, który ma połączyć Polskę z norweskimi złożami błękitnego paliwa. Maksymalne wsparcie wyniesie 215 mln euro, czyli około 920 mln zł według obecnego kursu NBP. Pieniądze będą przeznaczone na budowę podmorskiego gazociągu łączącego systemy Polski i Dani oraz na rozbudowę i modernizację krajowej sieci przesyłowej.

To kolejny krok, który pozwoli PGNiG na dywersyfikację dostaw gazu po 2022 r. Wówczas wygaśnie długoterminowy kontrakt podpisany z Gazpromem. PGNiG import realizowany dotychczas z Rosji (ponad 9 mld m sześc. rocznie) chce zastąpić przede wszystkim dostawami z Norwegii. W tym celu już zarezerwowało w Baltic Pipe przepustowość umożliwiającą dokonanie takiej zamiany.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA