Surowce i paliwa

PKN Orlen: Koncern chce się podzielić zyskiem

PKN Orlen spodziewa się do końca czerwca pozytywnych decyzji Komisji Europejskiej w sprawie przejęcia kontroli nad Grupą Lotos i Energą.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Foto: materiały prasowe

Obie transakcje, w połączeniu z budową farmy wiatrowej na Bałtyku, wpisują się w długoterminową strategię zakładającą budowę multienergetycznego koncernu o ugruntowanej, międzynarodowej pozycji. „Dodatkowo planowana inwestycja w farmy wiatrowe na morzu stanowić może odpowiedź na światowe trendy w zakresie rozwoju energetyki odnawialnej i być istotnym wkładem w rozwój polskiej gospodarki niskoemisyjnej. Podobnie jak budowa instalacji do oczyszczania wodoru, która powstanie w zakładzie w Trzebini" – pisze w liście do akcjonariuszy Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Mimo zaplanowania ogromnych inwestycji na ten rok, sięgających rekordowej kwoty 7,7 mld zł, spółka chce wypłacić dywidendę. Zarząd rekomenduje, by do podziału pomiędzy akcjonariuszy przeznaczyć prawie 1,3 mld zł, co ma oznaczać wypłatę 3 zł na każdy walor. W ubiegłym roku dywidenda wyniosła 3,5 zł, ale była wypłacana ze znacznie wyższego zysku.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.