Surowce i paliwa

Rośnie zainteresowanie „Orlenem w portfelu”

Możliwość wprowadzania programów lojalnościowych analizuje przynajmniej kilka kolejnych spółek notowanych na warszawskim parkiecie.

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, informował, że koncern, uruchamiając program lojalnościowy, miał na celu m.in. zachęcenie Polaków do większej aktywności na rynku.

Foto: materiały prasowe

W listopadzie z programem lojalnościowym przewidującym liczne przywileje, zarówno dla obecnych, jak i przyszłych akcjonariuszy, wystartował PKN Orlen. Wkrótce koncern może mieć jednak naśladowców, a nawet konkurentów.

– Program lojalnościowy powiązany z inwestowaniem w akcje dość łatwo może być skonstruowany zwłaszcza w spółkach, które swoją ofertę kierują do klienta detalicznego. W takim przypadku wystarczy zapewnić rabaty lub inne zachęty powiązane z realizowaną sprzedażą – twierdzi Jarosław Dominiak, prezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Przekonuje, że również w pozostałych spółkach da się znaleźć atrakcyjne zachęty dla inwestorów, czego najlepszym przykładem są inicjatywy mające miejsce zwłaszcza na Zachodzie. Sam zachęca firmy do tworzenia programów lojalnościowych, a nawet deklaruje pomoc w tym zakresie.

Kolejny broker

Nasze źródło, które zastrzegło sobie anonimowość, podaje, że już nawet w czterech giełdowych spółkach prowadzone są analizy mające zachęcać inwestorów do zakupu akcji giełdowych firm. Na razie nie ujawnia ich nazw. Wiadomo jednak, że wprowadzeniem programów lojalnościowych zainteresowane są przede wszystkim firmy posiadające stosunkowo dużą bazę klientów indywidualnych. W tym gronie mogą być zatem sprzedawcy prądu (PGE, Tauron, Energa, Enea), gazu (PGNiG), ubezpieczeń (PZU), odzieży i butów (LPP, CCC) oraz usług telekomunikacyjnych (Cyfrowy Polsat, Orange) i bankowych (mBank, Pekao, PKO BP, Santander).

Niezależnie od tego swój program lojalnościowy rozwija PKN Orlen. Właśnie pozyskał do niego trzeciego partnera. Po DM PKO BP i DM mBanku również DM BOŚ ułatwi uczestnictwo w projekcie „Orlen w portfelu".

Z naszych informacji wynika, że obecnie trwają rozmowy z czterema kolejnymi brokerami. Do tej pory na udział w programie zdecydowało się prawie 1,1 tys. inwestorów indywidualnych. Połowa z nich od chwili przystąpienia do programu kupiła akcje płockiego koncernu.

Walor edukacyjny

– Program cieszy się popularnością wśród inwestorów, dzięki czemu sukcesywnie powiększamy bazę akcjonariuszy, a co za tym idzie lojalnych klientów – mówi Iwona Waksmundzka-Olejniczak, dyrektor wykonawczy w PKN Orlen. Dodaje, że spółka jednocześnie mocno stawia na edukacyjny filar programu, tak aby zachęcić jak największą liczbę Polaków do świadomego inwestowania na rynku kapitałowym. – Już w marcu planujemy wystartować z zapowiadaną wcześniej Akademią Inwestowania – twierdzi Waksmundzka-Olejniczak.Według Marka Pokrywki, dyrektora wydziału wsparcia i obsługi klienta w DM BOŚ, jest to inicjatywa warta rozpowszechniania. – Jest ciekawą inspiracją do poznania zasad funkcjonowania oraz możliwości, które stwarza rynek kapitałowy – uważa. Jego zdaniem dla osób, które do tej pory nie zetknęły się z giełdą, program posiada duży walor edukacyjny. Wyraża nadzieję, że podobnych inicjatyw na polskim rynku będzie więcej.

Osoby biorące udział w programie „Orlen w portfelu" mogą liczyć na dwojakiego rodzaju korzyści. Po pierwsze, każdemu akcjonariuszowi posiadającemu przez co najmniej jeden miesiąc minimum 50 akcji już zaproponowano liczne rabaty na prawie 1,8 tys. krajowych stacjach paliw działających pod marką Orlen. Po drugie, wszyscy zainteresowani będą mogli skorzystać z profesjonalnych materiałów na temat funkcjonowania rynku kapitałowego i zdobyć kompetencje do samodzielnego inwestowania na giełdzie.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.