REKLAMA
REKLAMA

Surowce i paliwa

Orlen. Nowa kopalnia soli?

Inowrocławskie Kopalnie Soli Solino, należące do grupy kapitałowej PKN Orlen, analizują różne możliwości dalszego rozwoju, w tym rozpoczęcia eksploatacji i produkcji solanki (wodny roztwór soli) z nowych złóż.
Foto: Fotorzepa, Bartosz Jankowski

Jakie konkretnie lokalizacje nowych kopalń wchodzą w grę, koncern nie ujawnia. Dziś firma wydobycie solanki prowadzi ze złóż o nazwach Góra i Mogilno I (oba woj. kujawsko-pomorskie). Z pierwszej z kopalń surowiec jest przesyłany rurociągami do zakładów Anwilu (producent nawozów należący do grupy PKN Orlen) i inowrocławskiego zakładu produkcyjnego Ciechu, a z drugiej do zakładu Ciechu w Janikowie. Z tymi klientami Solino łączą też wieloletnie umowy. Solanka jest również wykorzystywana w grupie PKN Orlen jako medium do operacji zatłaczania i wytłaczania ropy naftowej i paliw do podziemnych magazynów. Chodzi zwłaszcza o obiekt w Górze, jedyny tego typu w Polsce o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa energetycznego państwa.

Wydobycie ze złóż w Górze i Mogilnie ma być kontynuowane jeszcze przez kilkadziesiąt lat. Dla zapewnienia ciągłości funkcjonowania podziemnego magazynu ropy i paliw w Górze oraz długoterminowego zabezpieczenia odbiorców przemysłu chemicznego rozważana jest jednak eksploatacja nowych złóż. Może to być jednak trudne do realizacji zważywszy, że na Kujawach złoża soli chce również eksploatować państwowy Gaz-System, do którego należą gazociągi przesyłowe w Polsce. Zamierza do 2029 r. wybudować podziemny magazyn gazu w pokładach soli w pobliżu Damasławka, o pojemności 1–1,8 mld m sześc. Aby zagospodarować solankę, Gaz-System planuje ją dostarczać do Ciechu. To duża konkurencja dla Solino, którego wyniki od dawna są uzależnione do dwóch głównych odbiorców solanki. TRF

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA