Surowce i paliwa

Unimot podwoi skalę działalności i zyski

Grupa będzie drugim co do wielkości dostawcą asfaltów na polski rynek i trzecim największym właścicielem pojemności magazynowych na paliwa.

Adam Sikorski, prezes Unimotu, wraz z rodziną zobowiązał się utrzymywać kontrolny pakiet akcji giełdowej spółki przez minimum 15 lat.

Foto: materiały prasowe

Unimot szacuje, że dzięki zakupowi od łączących się koncernów Orlen i Lotos biznesów terminalowego i asfaltowego będzie mógł w najbliższych latach wypracowywać 70–100 mln zł dodatkowego skonsolidowanego zysku EBITDA rocznie. To dużo, zważywszy, że w ubiegłym roku prawdopodobnie wynik ten był zbliżony do prognozowanych przez zarząd 75,3 mln zł. Do podwojenia zarobku zapewne dojdzie jednak najwcześniej za rok, gdyż zamknięcie transakcji oczekiwane jest w Unimocie w III lub IV kwartale. Orlen założył bardziej optymistyczną wersję, gdyż liczy na sfinalizowanie fuzji na przełomie czerwca i lipca. Kiedy to faktycznie nastąpi, zależy przede wszystkim od Komisji Europejskiej, która dopiero ma wydać ostateczną zgodę na realizację warunków zaradczych określonych dla połączenia Orlenu z Lotosem.

Wymogi banków

W tym roku akcjonariusze Unimotu nie otrzymają dywidendy, mimo że w spółce nadal obowiązuje polityka, która zakłada przeznaczanie do podziału pomiędzy nich minimum 30 proc. jednostkowego zysku netto. W ostatnich dwóch latach na każdą akcję przypadało po 1,97 zł. Brak dywidendy to konsekwencja rozmów prowadzonych z bankami w sprawie finansowania przejęcia nowych aktywów i warunków, jakimi jest obwarowane udzielenie nowych kredytów. Unimot ma zapłacić za przejmowane biznesy terminalowy i asfaltowy minimum 450 mln zł. Kwota ta zawiera mechanizm dopłaty uzależnionej od przyszłych wyników przejmowanych aktywów. Niezależnie od tego finansowanie zewnętrzne ma wynosić 360 mln zł (zapewni je konsorcjum mBanku, PKO BP i Pekao), a pozostałą część będą stanowić środki własne.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.