Surowce i paliwa

Węgiel w cieniu górniczych postulatów

Lubelska Bogdanka zamierza w 2022 r. wydobyć blisko 10 mln ton węgla. Inne spółki wydobywcze tak jasno nie formułują planów. Na zamierzenia Bogdanki cieniem kładzie się jednak wciąż niesfinalizowane porozumienie ze związkami zawodowymi.
Foto: Adobestock

Należąca do Grupy Enea, Kopalnia Lubelskiego Węgla, zamierza wydobyć w 2022 r. 9,7 mln ton węgla. – Nasze cele wydobywcze określone są w strategii i zgodnie z nią w latach 2021–2025 zamierzamy te plany w pełni zrealizować – mówi „Parkietowi" prezes LW Bogdanka Artur Wasil. W tym okresie nakłady inwestycyjne wyniosą 535 mln zł, natomiast suma CAPEX na działalność podstawową w latach 2021–2040 wyniesie 4,1 mld zł.

Inna giełdowa spółka, którą jest Jastrzębska Spółka Węglowa, wstrzymuje się z określeniem poziomu wydobycia węgla w 2022 r., w tym także węgla energetycznego. W listopadzie 2021 r. JSW poinformowało o weryfikacji założeń operacyjnych, zmniejszając zakładany na ten rok poziom wydobycia węgla z ok. 16 mln ton w 2021 r. do 13,8 mln ton. Nie więcej niż 14 mln ton można spodziewać się także w 2022 r., choć na ostateczne plany musimy poczekać do aktualizacji strategii, którą zapowiedziano na początek 2022 r. Należy jednak pamiętać, że udział JSW w rynku węgla energetycznego wynosi ledwie 6 proc. Za trzy pierwsze kwartały było to 2 mln ton. Docelowo JSW chce skupić się na koksie.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.