Przemysł

Amica radzi sobie z pandemią

Przychody grupy po trzech kwartałach 2020 są zbliżone do tych osiągnietych w takim samym okresie rok temu
Foto: materiały prasowe

Przychody wyniosły ponad 2,1 mld zł, co przy wzroście marży EBITDA o 1,5 pkt. proc. oznaczało wypracowanie 181,1 mln wyniku EBITDA - wzrost 21,6 proc. rdr. Jeszcze mocniej wzrosła rentowność na poziomie wyniku brutto - o 1,7 pkt proc., dzięki czemu zysk brutto zwiększył się o 39,3 proc. rdr, do 130,4 mln zł.

W samym trzecim kwartale przychody ze sprzedaży wzrosły o 10 proc., zysk operacyjny o 65 proc., a zysk brutto o 80 proc. w ujęciu rok do roku.

- W trzecim kwartale obserwowaliśmy na wielu rynkach ożywienie popytu po okresie lockdownu w marcu i kwietniu. Wraz z dużym reżimem kosztowym pozwoliło nam to wypracować wysokie dynamiki wzrostu wyników, które przekroczyły nasze wcześniejsze oczekiwania. Koniunktura rynkowa wspiera nas również w czwartym kwartale, choć oczywiście kluczowy będzie grudzień, który historycznie zawsze był okresem wzmożonej sprzedaży AGD – mówi Michał Rakowski, członek zarządu Grupy Amica. ds. finansowych i personalnych.

W Polsce sprzedaż Grupy Amica po trzech kwartałach wzrosła o 6,6 proc. rdr, przy czym dynamika rośnie z kwartału na kwartał przy obserwowanym wzmocnieniu kanałów internetowych. Z kolei w samym trzecim kwartale w Europie Zachodniej sprzedaż była wyższa o ponad 22 proc., co pozwoliło na odrobienie niższej sprzedaży z pierwszego półrocza. W tym regionie spadek sprzedaży wystąpił w Wlk. Brytanii (głównie kwestia dostępności towarów importowanych z Dalekiego Wschodu), podczas gdy wzrostowym rynkiem były Niemcy, a marże zwiększyły się zarówno w Niemczech, jak i we Francji. W Skandynawii sprzedaż była stabilna, natomiast przesunięty w czasie względem Zachodu lockdown w Rosji spowodował spadki sprzedaży w tym kraju, których nie zrekompensowały wzrosty na innych rynkach wschodnich. Z kolei na rynkach południowych wyższa sprzedaż w Czechach i Słowacji nie skompensowała niższej sprzedaży w Rumunii.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.