Przemysł

Tim: Znacząca poprawa rentowności

Tim kontynuuje pozytywny trend w tegorocznych wynikach.

Krzysztof Folta, prezes TIMu

Foto: materiały prasowe

W III kwartale 2021 r. dystrybutor materiałów elektrotechnicznych zanotował 24,9 mln zł zysku netto, co oznacza poprawę o 138 proc. względem analogicznego kwartału poprzedniego roku. EBITDA podwoiła się, osiągając 42,7 mln zł. Przychody ze sprzedaży wyniosły 348,2 mln zł i były o ponad 30 proc. wyższe niż rok wcześniej.

Po trzech kwartałach 2021 r. grupa wypracowała 69,6 mln zł zysku netto i 109,8 mln zł zysku EBITDA, co oznacza wzrost rok do roku odpowiednio o 250 i 117 proc. Przychody ze sprzedaży w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy br. wyniosły 950,6  mln zł, o prawie 25  proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Grupa może się pochwalić znaczącym wzrostem rentowności na wszystkich poziomach. Marżą EBITDA zwiększyła się do 11,5 proc. z 6,6 proc. rok wcześniej. - Do poprawy rentowności działalności Grupy Tim przyczyniło się także to, że – niezależnie od rozwoju biznesu i dbania o marżę – w sposób ciągły pracujemy nad optymalizacjami procesów. Pozwala nam to ograniczać wzrost kosztów działalności podstawowej – podkreśla Piotr Tokarczuk, członek zarządu i dyrektor finansowy Timu. - W pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku mieliśmy do czynienia z 18-procentowym wzrostem kosztów operacyjnych rok do roku, podczas gdy skonsolidowane przychody wzrosły o 36 proc. Efekt działania dźwigni operacyjnej przełożył się na skokową poprawę rentowności grupy – wyjaśnia.

Jednym z głównych motorów wzrostu biznesu Timu jest przyrost klientów. - Lepiej i precyzyjniej planujemy nasze zapasy magazynowe, które – z uwagi na dynamicznie zmieniającą się dostępność produktów – są większe niż dwa-trzy lata temu. To czyni tim.pl jeszcze atrakcyjniejszym miejscem do kupowania online. Podejmujemy działania wyprzedzające, dywersyfikujemy źródła dostaw, także za sprawą alternatywnego modelu sprzedaży, jakim jest hybrydowy marketplace. Chcemy, aby tim.pl był pierwszym miejscem wyboru – takim, w którym klienci będą mogli zrealizować wszystkie swoje potrzeby zakupowe – wyjaśnia Piotr Nosal, członek zarządu Timu.

Grupa przygotowuje się do IPO i debiutu 3LP, , spółki logistycznej specjalizująca się w obsłudze podmiotów z sektora e-commerce, które są planowane na I kwartał 2022 r. Środki z oferty sfinansują m.in. automatyzację procesów w nowej hali w Siechnicach k. Wrocławia, rozwój zarządzanej powierzchni magazynowej oraz inwestycje w zrównoważony rozwój firmy zgodnie z przyjętą strategią ESG, w tym w energetykę odnawialną.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.