Przemysł

Marże Forte będą pod presją

Krajowa branża meblarska w tym roku nie może narzekać na brak zamówień, musi się jednak mierzyć ze znaczącym wzrostem kosztów produkcji.

Maciej Formanowicz, prezes i główny akcjonariusz Fabryk Mebli Forte.

Foto: materiały prasowe

Producenci mebli mają w tym roku korzystne warunki do wzrostu, co znajduje potwierdzenie w danych o produkcji sprzedanej mebli, która w I półroczu wyniosła 26,1 mld zł, co jest wynikiem o 27 proc. lepszym niż w analogicznym okresie naznaczonego pandemią 2020 roku i o prawie 14 proc. względem I półrocza 2019 r.

Koszty w górę

Wcześniejsze obawy o popyt na razie nie znajdują potwierdzenia, co jednak nie znaczy, że branża nie musi mierzyć się z trudnościami. – Wydaje mi się, że ostatnie medialne doniesienia o problemach z dostawami mebli raczej bardziej są związane z podażą niż z popytem. Rosnące ceny materiałów do produkcji oraz ich dostępność powoduje problem z nadążaniem producentów za spływającymi zamówieniami – wskazuje Dariusz Dadej, analityk Noble Securities.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.