REKLAMA
REKLAMA

Profesjonalny inwestor

EV/EBITDA lepszą alternatywą dla C/Z

Wskaźnik EV/EBITDA jest pomocnym narzędziem w analizie porównawczej, dając bardziej obiektywną wiedzę na temat sytuacji spółki niż popularny wskaźnik cena/zysk
Foto: Adobestock

EV/EBITDA jest wskaźnikiem często stosowanym przez analityków giełdowych. Stanowi przydatne narzędzie, pozwalające wyszukiwać niedowartościowane spółki.

Bardziej obiektywny

EV/EBITDA jest trudniejszy do obliczenia niż dużo bardziej rozpowszechniony wskaźnik C/Z. Często jednak posiłkują się nim biura maklerskie, wydające rekomendacje inwestycyjne dla spółek. W przeciwieństwie do C/Z, do którego wyliczenia wystarcza cena akcji i zysk netto spółki na jedną akcję, tutaj trzeba wziąć pod uwagę więcej danych. – W przypadku wskaźnika EV/EBITDA mamy wartość przedsiębiorstwa (czyli sumę kapitalizacji oraz wartości długu oprocentowanego pomniejszonego o gotówkę) podzieloną przez zysk operacyjny powiększony o amortyzację. Wskaźnik ten mówi inwestorowi, jaką wartość kapitału (własnego i obcego) trzeba zaangażować, by wygenerować jednostkę operacyjnego zysku gotówkowego – wskazuje Grzegorz Pułkotycki, dyrektor inwestycyjny Starfunds.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA