REKLAMA
Czytaj e-wydanie
REKLAMA

Portfel techniczny

Analitycy znów lepsi od rynku. W 2019 r. zarobili prawie 50 proc.

W sierpniu portfel złożony z wytypowanych przez analityków spółek zyskał 0,2 proc. To niewiele, ale porównując do WIG-u, który stracił 4,5 proc., to dobry wynik. Na kogo eksperci stawiają we wrześniu?
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Eskalacja konfliktu handlowego między Waszyngtonem i Pekinem, słabnąca gospodarka Niemiec, ryzyko twardego brexitu i polityczny pat we Włoszech to główne ryzyka, które w sierpniu psuły nastroje na rynkach giełdowych, w tym na warszawskim. WIG spadał w porywach do 54 702 pkt, co jest najniższym poziomem od października 2018 r. Z kolei mWIG40 spadł do poziomu najniższego od trzech lat. W takich warunkach techniczny portfel „Parkietu" zdołał nie tylko uchronić się przed spadkiem, ale nawet zarobił skromne 0,2 proc. Analitycy po raz siódmy w tym roku byli lepsi od szerokiego rynku i po raz siódmy przynieśli dodatni wynik. Bez wątpienia mają w tym roku nosa do rynku. Czy we wrześniu uda im się podtrzymać znakomitą passę?

Mocny Boombit

Przypomnijmy na początek, że w sierpniowym portfelu znalazło się siedem spółek, w tym jedna miała dwa razy większą wagę od pozostałych, bowiem została wskazana przez dwóch ekspertów. Mowa o 11 bit studios. Z tej siódemki tylko trójka zakończyła miesiąc na plusie, ale był to solidny plus. Liderem okazał się Boombit z zyskiem 26,9 proc. (szczegóły na stronie obok). Z kolei 6,8 proc. oraz 6,3 proc. zarobiły papiery odpowiednio Neuki i Domu Development. Jeśli stopy zwrotu porównywalibyśmy z WIG, to silniejsza od rynku okazała się także wspomniania firma 11 bit studios. Akcje spółki potaniały bowiem tylko o 2,2 proc. Z drugiej strony najgorszy wynik przyniósł producent i dystrybutor obuwia CCC. Na jego akcjach można było stracić 16,6 proc. O ponad 10 proc. potaniały też papiery Kruka. Przy takich stopach zwrotu z poszczególnych spółek trudno było oczekiwać solidnego wyniku z portfela. Jest skromne 0,2 proc., które o mały kroczek przybliża techników do pokonania rynku w ujęciu rocznym. W tym momencie bowiem skumulowana stopa zwrotu z portfela technicznego sięga 49,4 proc., podczas gdy analogiczny wynik WIG to 1 proc. Wprawdzie na giełdzie nie ma nic pewnego, ale biorąc pod uwagę ogromną różnicę i tylko cztery miesiące do końca rywalizacji, trzeba dużego pesymisty, by wieścił tutaj przegraną ekspertów od analizy wykresów.

Nowe zestawienie

W typowaniu spółek do wrześniowego zestawienia udział wzięło ośmioro analityków. Znów mamy małą jednomyślność – otóż spółkę Ten Square Games wskazali Sobiesław Kozłowski i Michał Pietrzyca. W związku z tym otrzymuje ona wagę równą 25 proc. Pozostałe podmioty mają równy udział w portfelu wynoszący po 12,5 proc.

Datą bazową dla wrześniowego portfela jest 30 sierpnia. Ceny zamknięcia z tej sesji będą stanowić bazę przy obliczaniu stóp zwrotu z akcji poszczególnych spółek oraz indeksu WIG, do którego się porównujemy.

Poniżej znajduje się dokładny skład nowego zestawienia. Są tam zarówno typujący, wskazane przez nich spółki oraz krótkie uzasadnienie wyboru. Każdy typuje niezależnie i każdy według własnych kryteriów analizy technicznej. Dlatego poszczególne opisy różnią się pod względem technik i narzędzi wykorzystanych przy selekcji spółek.

Szeroka reprezentacja

Patrząc na wrześniowy portfel przez pryzmat kapitalizacji znajdujących się w nim spółek, nie można narzekać na monotonię. Znalazło się w nim bowiem miejsce dla reprezentantów trzech głównych segmentów, czyli blue chips, średnich spółek i maluchów. WIG20 reprezentują trzy podmioty – LPP, Play i PZU, mWIG40 dwa – Asseco Poland oraz Ciech, i sWIG80 również dwa – Dom Development i wskazany przez dwóch ekspertów Ten Square Games.

Wygląda więc na to, że eksperci nie zawężali poszukiwań tylko do jednego segmentu, na przykład do relatywnie ostatnio silniejszego grona małych spółek. Widzą wzrostowy potencjał także wśród blue chips i średniaków, które są lokalne mocno wyprzedane, zarówno wskaźnikowo, jak i pod względem stóp zwrotu. Być może jest to zapowiedź, że wrzesień przyniesie wyczekiwane od dłuższego czasu odbicie na całym szerokim rynku warszawskiego parkietu.

Różne branże i trendy

Foto: GG Parkiet

Co istotne – każda z wytypowanych na wrzesień spółek reprezentuje inny sektor. To ważne z punktu widzenia dywersyfikacji. Mamy więc w portfelu siedem różnych branż: IT, chemiczną, mieszkaniową, odzieżową, telekomunikacji, ubezpieczeniową i gier.

Foto: GG Parkiet

Analitycy nie są też jednomyślni pod względem strategii. Jedni grają z trendem, inni wbrew niemu. Okazuje się bowiem, że na wykresach czterech wytypowanych spółek dominuje trend wzrostowy. Mowa o Asseco Poland, Domu Development, Playu i Ten Square Games. To pokazuje, że nawet na zdominowanym ostatnio przez niedźwiedzie warszawskim rynku można znaleźć podmioty, których akcje konsekwentnie drożeją. I mówimy tutaj o spółkach, których kapitalizacja i płynność są na tyle zadowalające, że przeciętny inwestor indywidualny nie powinien mieć problemu z wejściem i wyjściem z takiej spółki.

Trzy pozostałe podmioty charakteryzują się albo wyraźnym, długim trendem spadkowym, albo ruchem spadkowym w obrębię szerokiej konsolidacji. W każdym z tych przypadków analitycy liczą na zmianę trendu i przynajmniej krótkoterminowy wzrost ceny. Za takim scenariuszem przemawiają m.in. wyprzedanie sygnalizowane na oscylatorach, test ważnych wsparć wyznaczonych na podstawie zniesień Fibonacciego, czy chociażby podwyższony wolumen towarzyszący wzrostowym świecom. Wrzesień pokaże, czy te sygnały są wiarygodne. Jeśli tak, portfel techniczny będzie miał szansę na ósmy w tym roku dodatni wynik. Jak dotąd tylko w maju zanotował stratę, choć była ona relatywnie niewielka i wyniosła 1,3 proc. Średnio, miesięcznie technicy zyskują 5,3 proc., a więc o 5,1 pkt proc. więcej niż wskaźnik WIG.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA