Portfel fundamentalny

Efektowne stopy zwrotu możliwe dzięki małym i średnim spółkom

Większość pomysłów inwestycyjnych na marzec okazała się trafiona, co przełożyło się na efektowne wyniki portfeli. Czy kwietniowe propozycje pozwolą podtrzymać dobrą passę?
Adobestock

 

Zakończony miesiąc, jak i cały pierwszy kwartał, eksperci biorący udział w naszej rywalizacji portfeli fundamentalnych mogą zaliczyć do udanych. Kluczem do wypracowania zysków były małe i średnie spółki, które miały istotny udział w portfelach. Typujący w porę dostrzegli zmianę nastawienia do segmentu mniejszych firm po rozczarowującym 2018 r., załapując się na tegoroczne odbicie ich notowań.

Typy na kwiecień

Zyski wypracowane w marcu zachęciły ekspertów do realizacji zysków. Tym bardziej że dwucyfrowe dodatnie stopy zwrotu nie należały w tym okresie do rzadkości. Pod tym względem pozytywnie wyróżniły się papiery CCC, Echo Investment, Ten Square Games czy VRG. W rezultacie w portfelach przygotowanych na kolejny miesiąc zabrakło miejsca dla spółek, które pozwoliły w ostatnim czasie solidnie zarobić, ale pojawiło się sporo nowych propozycji.

Analizując typy zgłoszone do kwietniowych portfeli, można zauważyć, że typujący w dalszym ciągu swojej szansy szukają przede wszystkim wśród wyselekcjonowanych małych i średnich spółek. W ocenie ekspertów w tym gronie nie brakuje firm o solidnych fundamentach, które mogą się pochwalić atrakcyjną ceną akcji, której potwierdzeniem mogą być atrakcyjne poziomy wskaźników wyceny. Część spółek przekonała też solidnymi wynikami finansowymi za minione kwartały, wspartymi nierzadko optymistycznymi oczekiwaniami zarządów na 2019 r. Nasi typujący wychodzą z założenia, że solidne wyniki, poparte perspektywą ich dalszej poprawy w kolejnych okresach, powinny mieć pozytywny wpływ na wyceny firm.

Jedną z najbardziej poszukiwanych spółek była Bogdanka, którą do portfela dołączyło aż trzech brokerów. Co ciekawe, w tym roku notowania węglowej spółki nie dały inwestorom powodów do radości, ale zdaniem ekspertów ma ona potencjał do odbicia. – Za spółką przemawia atrakcyjna wycena. Wysokie wolumeny produkcji w I kwartale br. powinny być kontynuowane w kolejnych kwartałach – argumentują analitycy Haitong Banku.

Swoich zwolenników zdobywa też Ten Square Games, na który w kwietniu postawiło trzech typujących (w dwóch portfelach pojawia się jako nowa spółka). Zyski tego producenta gier za 2018 r. okazały się wysokie, a spółka zgromadziła solidny zapas gotówki, dlatego można się spodziewać sowitej dywidendy. Argumentów przemawiających za firmą można znaleźć więcej. – Planowany soft launch nowej gry („Golf Rush"), możliwe wejście na rynek chiński, zwiększenie budżetów marketingowych w porównaniu z końcem 2018 r. – wyliczają analitycy Domu Analiz SII.

Dlatego do łask kupujących powróciły walory Auto Partnera, na które w tym miesiącu postawiło dwóch brokerów. Warto przy tym zauważyć, że od grudniowego dołka cena akcji spółki zyskała ponad 25 proc. Analitycy wierzą, że dobra passa notowań zostanie podtrzymana. – Rozwój sprzedaży zagranicznej i sieci filii w Polsce wraz ze sprzyjającym otoczeniem makro powinny wspierać mocną poprawę wyników – uważają eksperci BNP Paribas BM.

Biorąc pod uwagę konkretne branże, uwagę zwraca utrzymujące się zainteresowanie spółkami z ekspozycją na rosnącą konsumpcję (Rainbow Tours, Enter Air, Auto Partner, Benefit Systems). Po dłuższym okresie nieobecności w portfelu eksperci dostrzegli potencjał w papierach firm chemicznych (Ciech, Grupa Azoty), które dzięki lepszemu otoczeniu rynkowemu mają szansę poprawić swoje wyniki w 2019 r. Swoich zwolenników w dalszym ciągu mają wyróżniające się firmy przemysłowe, za którymi przemawiają atrakcyjne wyceny i rosnące przychody, będące efektem ekspansji biznesu na nowe rynki.

Uwagę typujących zwróciły też dywidendy. W ostatnim czasie wiele spółek przedstawiło swoje plany co do wypracowanych zysków, z których część ma trafić do akcjonariuszy. W wielu przypadkach, biorąc pod uwagę wskaźnik stopy dywidendy, zapowiadają się one bardzo atrakcyjnie, co może stanowić mocny argument dla inwestorów.

Marzec na plusie

W minionym miesiącu koniunktura na warszawskim parkiecie nie była zbyt łaskawa dla posiadaczy akcji. Część spółek miała problem z kontynuacją pozytywnego trendu z poprzednich, bardzo udanych miesięcy. Jednak firmy wytypowane przed miesiącem przez naszych ekspertów w większości nie zawiodły, co znalazło odzwierciedlenie w pozytywnych wynikach zarządzanych przez nich portfeli fundamentalnych.

W marcu uczestnicy naszej rywalizacji po raz kolejny pokazali się z dobrej strony, zostawiając w tyle szeroki rynek. Uśredniony wynik z wszystkich portfeli fundamentalnych w zakończonym miesiącu wyniósł 4,5 proc. na plusie, podczas gdy WIG stracił 0,4 proc. Marcowy wynik okazał się jednak słabszy od portfela technicznego, którego osiągnięcia podsumowaliśmy we wtorkowym wydaniu „Parkietu". Eksperci od analizy wykresów wykazali się bowiem aż 16-proc. zyskiem.

W zakończonym miesiącu najbardziej zyskowny okazał się portfel zarządzany przez analityków z Haitong Banku. Marzec zamknęli rewelacyjnym wynikiem, wypracowując ponad 10-proc. stopę zwrotu, zostawiając w tyle DM TMS Brokers i BNP Paribas BM, których przedstawiciele w ciągu miesiąca zwiększyli stan posiadania odpowiednio o 5,6 i 5,4 proc. Pozostali uczestnicy rywalizacji musieli się zadowolić skromniejszym zarobkiem.

Po trzech miesiącach tegorocznej rywalizacji na prowadzeniu utrzymali się analitycy Noble Securities. Ich portfel jest o 22 proc. grubszy niż na początku roku. Wyprzedzają ekspertów DM TMS Brokers, których portfel jest prawie 20 proc. na plusie. Dzięki dwucyfrowemu marcowemu wynikowi do czołówki dołączył zespół Haitong Banku, który może się pochwalić stopą zwrotu na poziomie ponad 18 proc.

Łącznie od początku 2019 r. wszystkie fundamentalne portfele mogą się pochwalić dodatnią uśrednioną stopą zwrotu na poziomie 15,7 proc., co jest wynikiem wyraźnie lepszym od indeksu WIG, który w tym samym czasie zyskał jedynie 3,4 proc.

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek wytypowanych przez ekspertów z biur maklerskich biorących udział w naszej rywalizacji. Mogą to być dowolne firmy wchodzące w skład WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 1 zł. Udziały poszczególnych spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec), przy czym po każdej rewizji liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu). Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc, uwzględniając wypracowane wcześniej wyniki. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. W wynikach inwestycji uwzględniane są dywidendy. JIM

ZASTRZEŻENIE

Przedstawione w powyższym tekście informacje, opinie i prognozy nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu przepisów prawa, w tym Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z 16 kwietnia 2014 r. Tekst nie stanowi zachęty do inwestowania, a redakcja „Parkietu" nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte przez czytelników.

Powiązane artykuły

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.