Parkiet PLUS

Bolesna lekcja żywa w pamięci

Gdyby GPW zrealizowała plany, indeks WIG20 od ponad pięciu lat by nie istniał. Wciąż jednak jest on obliczany i uznawany za najważniejszy wskaźnik rynkowy. I szybko to się nie zmieni.
GPW Foto: Bloomberg

Niemiecki rynek giełdowy przechodzi małą rewolucję. Za tydzień główny indeks DAX zostanie powiększony z 30 do 40 spółek. Doświadczenia związane ze zmianami w budowie indeksów ma również warszawska giełda. Te najpoważniejsze z 2013 r. narobiły wiele hałasu, ale ostatecznie niewiele z nich wynikło. GPW odebrała srogą lekcję i wszystko wskazuje na to, że na razie nie ma mowy, abyśmy poszli drogą niemiecką.

Niedokończona rewolucja

Kluczowym indeksem na warszawskiej giełdzie jest WIG20, który jest obliczany od kwietnia 1994 r. i grupuje 20 największych i najpłynniejszych firm na naszym parkiecie. W przeszłości pojawiały się w stosunku do niego różne pomysły, ale do prawdziwej rewolucji miało dojść w 2013 r. Giełda, pod przewodnictwem Adama Maciejewskiego, wprowadziła wtedy indeks WIG30, który docelowo miał zastąpić WIG20. Ten w zamyśle GPW miał funkcjonować do końca 2015 r.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.