Parkiet PLUS

Znaczenie paliw alternatywnych w transporcie nadal jest marginalne

CNG, LNG, wodór i biopaliwa są rzadko wykorzystywane do zasilania pojazdów, mimo że UE coraz mocniej wspiera ich stosowanie. Na razie małe osiągnięcia w tym zakresie mają też giełdowe spółki.
Foto: Adobestock

Unia Europejska od co najmniej kilku lat mocno stawia na rozwój rynku paliw alternatywnych wykorzystywanych w transporcie. Jedną z głównych przesłanek skłaniających ją do takich działań jest chęć ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. W związku z tym dąży, aby na terenie Wspólnoty systematycznie rosły produkcja, dystrybucja i stosowanie zrównoważonych paliw alternatywnych, gdyż ma to kluczowe znaczenie dla realizacji sztandarowego celu polegającego na osiągnięciu neutralności klimatycznej do 2050 r.

Jednym z pośrednich zadań jest utworzenie do 2025 r. co najmniej 1 mln publicznych stacji ładowania pojazdów elektrycznych i punktów tankowania paliwami alternatywnymi. Realizacja tego celu nie jest łatwa, co widać po dotychczasowych osiągnięciach. Z danych European Alternative Fuels Observatory, inicjatywy finansowanej przez Komisję Europejską, wynika, że w ubiegłym roku dostępnych było na terenie Wspólnoty 224,2 tys. punktów ładowania pojazdów elektrycznych. Zdecydowanie słabiej prezentuje się sieć stacji paliw alternatywnych. Chodzi zwłaszcza o punkty tankowania CNG (sprężony gaz ziemny), LNG (skroplony gaz ziemny) i wodoru, których było odpowiednio: 3,6 tys., 0,3 tys. oraz 0,1 tys.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.