Parkiet PLUS

Sposób na realizację strategii ważniejszy niż zakładane w niej cele

Posiadanie strategii przez spółkę pokazuje, że jej zarząd ma jakąś wizję rozwoju biznesu w kilkuletniej perspektywie. Nie zawsze jednak wpisuje się w oczekiwania inwestorów.
Foto: Fotolia

W publikowanych przez spółki strategiach rozwoju najczęściej są zawarte założenia odnośnie do osiągnięcia konkretnych poziomów sprzedaży, zysku, wysokości marż czy nakładów inwestycyjnych. Te ostatnie mają istotne znaczenie w kontekście możliwości dywidendowych firmy. – Przekazywanie rynkowi długoterminowych założeń i konkretnych celów finansowych należy ocenić pozytywnie. Inwestorzy mają wtedy lepszą wiedzę na temat planów spółki i jej możliwości. Dla inwestorów takie cele są pewnym punktem odniesienia, bo zwykle uwzględniają wszystkie ważniejsze czynniki mogące wpłynąć na wynik w opinii zarządu. A zarząd ma na pewno lepszą wiedzę o takich czynnikach niż przeciętny inwestor – zauważa Dominik Niszcz, analityk Raiffeisena.

Cele nie zawsze realne

Problem w tym, że często strategie są formułowane zbyt ogólnie, by mogły stanowić istotną dodatkową wartość dla inwestorów. – Cele finansowe mogą być oczywiście elementem strategii, ale znacznie ważniejsze jest, jak spółka ma zamiar je zrealizować. Warto byłoby uwzględnić w strategii wpływ konkurencji i jak spółka zamierza odnieść się do jej działań czy planów i jakie zakłada warianty rozwoju sytuacji wraz z odpowiednim postępowaniem. Obserwując spółki na GPW, często mam wrażenie, że dla wielu zarządów przedstawienie prognoz kilku wskaźników, typu osiągnięcie EBITDA o określonej wartości czy wzrost sprzedaży o podany procent, jest już uznane za pełnoprawną strategię. Jest ona jeszcze często wsparta ogólnymi stwierdzeniami typu „planujemy rosnąć szybciej niż rynek" (bez podania powodu, dlaczego tak miałoby się stać), „chcemy poprawić rentowność przez ograniczenie kosztów (bez wskazania jakich czy w ogóle dlaczego miałyby one spaść poza tym, że spółka tak sobie zaplanowała) i poprawę efektywności działania (brak informacji w jakim obszarze i jak tego chce dokonać)" – wskazuje Marcin Materna, szef analityków Millennium DM. – Zazwyczaj jednak zarządy nie przedstawiają szczegółowego sposobu czy planu działań mających doprowadzić do przybliżenia spółki do osiągnięcia założonych celów finansowych. Zrozumiałe jest więc, że tego typu strategie nie robią już wrażenia na inwestorach – dodaje.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.