REKLAMA
Czytaj e-wydanie
REKLAMA

Parkiet PLUS

Czternastą edycję Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej czas zacząć

– Udział w projekcie nauczył mnie nie tylko efektywnego inwestowania, ale także wytrwałości i cierpliwości w dążeniu do wyznaczonych celów. Udowodniłem sobie, że jestem w stanie zarówno podejmować własne decyzje i ponosić za nie odpowiedzialność, jak również konsultować różne kwestie w grupie i pracować zespołowo – mówił po ubiegłorocznej Szkolnej Internetowej Grze Giełdowej (SIGG) jeden z uczestników.

Wręczenie nagród laureatom poprzedniej edycji SIGG odbyło się w głównej sali notowań GPW. Fot. mat. prasowe

Foto: Archiwum

W poniedziałek rozpoczyna się XIV edycja konkursu. Organizator, Fundacja im. Lesława A. Pagi, spodziewa się, że weźmie w nim udział ponad 20 tysięcy uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

SIGG to prawdopodobnie najpopularniejszy wśród młodzieży program edukacyjny wprowadzający w tajniki rynku kapitałowego i uczący inwestowania na giełdzie. Szacuje się, że łączna liczba uczestników w dotychczasowych edycjach przekroczyła już 200 tys. Zdaniem organizatora zainteresowanie projektem to zasługa jego realizmu. Młodzi ludzi inwestują wirtualne pieniądze (każda grupa, licząca maksymalnie cztery osoby, ma do dyspozycji 20 tys. zł) na platformie GPWtr@der, która stanowi imitację rzeczywistego systemu transakcyjnego. Środki mogą być lokowane w akcje spółek wchodzących w skład indeksów WIG20 i mWIG40 oraz w kontrakty terminowe na akcje. Każdy zespół otrzymuje dostęp online do notowań i podejmuje decyzje jak prawdziwi inwestorzy. Wygrywają zespoły, które uzyskają najwyższą stopę zwrotu, a ich członkowie otrzymują cenne nagrody rzeczowe. Warto dodać, że dzięki połączeniu z trwającym jednocześnie interaktywnym kursem e-learningowym na temat rynku kapitałowego, gra ma wymiar edukacyjny i jest dopełnieniem szkolnej podstawy programowej.

Popularność i edukacyjna rola sprawiają, że projekt zyskuje wsparcie takich instytucji, jak Fundacja PZU oraz PKO Bank Polski. Bank ufundował w tym roku dla zwycięzców gry dodatkowe nagrody finansowe - uczniowie będą mogli te środki realnie zainwestować. Kurs e-learningowy z kolei został stworzony we współpracy z Akcjonariatem Obywatelskim, który jest wraz z Ministerstwem Skarbu Państwa honorowym patronem SIGG. Partnerami projektu są też KDPW i spółka Boryszew.

Harmonogram tegorocznej SIGG wygląda następująco. Od 19 października do 31 marca 2016 r. będzie prowadzony kurs e-learningowy. W terminie od 2 do 6 listopada odbędzie się gra testowa, a 9 listopada rozpocznie się właściwy konkurs. Rywalizacja zakończy się 15 stycznia, ale od 3 do 31 marca będzie przeprowadzona dogrywka.

Poprzeczka w konkursie zawieszona jest bardzo wysoko. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku zwycięzca głównego rankingu – drużyna Vision z I LO w Łańcucie – zarobiła w ciągu niecałych trzech miesięcy 50,9 proc. W tym samym czasie WIG wzrósł zaledwie o 6,9 proc., co pokazuje, że młodzi adepci giełdowej sztuki pokonali rynek z ogromną nawiązką.

„Parkiet" objął patronat nad projektem i będzie wspierał uczestników od strony merytorycznej, publikując materiały edukacyjne i analizy. Dzięki KGHM i PZU Inwestycje podczas trwania konkursu jego uczestnicy będą mięli darmowy dostęp do e-wydań naszego dziennika.

 

 

 

 

 

 

 

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA