REKLAMA
REKLAMA

Oszczędzanie

Covid-19: Ogromny wpływ pandemii na finanse Polaków

Raport Intrum „European Consumer Payment Report 2020. Special Edition White Paper" analizuje wpływ pandemii Covid-19 na sytuację finansową konsumentów w 24 krajach w Europie.
Foto: Adobestock

Polska wraz z Grecją i Rumunią znalazła się w trójce krajów, w których mieszkańcy zostali najbardziej dotknięci przez ten kryzys. 62 proc. polskich konsumentów przyznaje, że w jego wyniku ich dobrobyt finansowy pogorszył się (Grecja i Rumunia – 67 proc.). W przypadku osób wychowujących dzieci ten odsetek wynosi 69 proc. 64 proc. pytanych stwierdziło wprost, że kryzys, którego doświadczamy od marca, ma negatywny wpływ na ich dobrobyt finansowy. Tylko co szósty badany (16 proc.) uważa, że w nadchodzących tygodniach ich sytuacja ulegnie poprawie. 71 proc. respondentów przyznaje, że ich dochody zmniejszyły się w wyniku koronakryzysu. Europejska średnia wynosi 54 proc. Bez wątpienia na ten wynik wpływa fakt, że pandemia zmieniła również sytuację zawodową niemałej grupy konsumentów w naszym kraju – 45 proc. biorących udział w badaniu deklaruje, że z powodu kryzysu straciło zatrudnienie (czasowo lub na dłuższy okres) lub nie może prowadzić biznesu z powodu spadku popytu na towary czy usługi. Spośród wszystkich grup wiekowych analizowanych w badaniu w najgorszej sytuacji znaleźli się milenialsi (osoby w wieku 22–37 lat). Podczas gdy kryzys finansowy wpłynął na zatrudnienie nieco mniej niż połowy konsumentów w naszym kraju (45 proc.), to w przypadku milenialsów ten odsetek jest jeszcze wyższy i wynosi 63 proc. Również więcej milenialsów (73 proc.), niż wskazuje średnia (64 proc.), ocenia, że koronawirus wpłynął negatywnie na ich dobrobyt finansowy.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA