Oszczędzanie

Polacy nie zmieniają haseł do bankowości

Ponad 70 proc. Polaków, korzystających z bankowości internetowej, nie zmieniło hasła do swojego konta w ciągu ostatniego roku - wynika z badań Komisji Europejskiej.
Foto: Fotolia

Już 35,5 mln klientów indywidualnych w Polsce ma konto z dostępem przez internet (trzy lata temu było to 25,1 mln), z czego aktywnych (minimum jedno logowanie w miesiącu) jest 15,9 mln (przed trzema laty 13,1 mln). Jednak brakuje nam ostrożności w cyfrowym bankowaniu.

Tylko 13 proc. Polaków podjęło konkretne działania, by zwiększyć swój poziom bezpieczeństwa w sieci, ale jednocześnie deklaracje Polaków dotyczące ich poczucia bezpieczeństwa w internecie są jednymi z najśmielszych w Europie. Raport Związku Banków Polskich „Cyberbezpieczny portfel" informuje, że ponad 90 proc. Polaków twierdzi, że przy korzystaniu z bankowości internetowej czuje się bezpiecznie lub bardzo bezpiecznie.

Dla ekspertów, opinie te wydają się na wyrost, zwłaszcza, gdy weźmiemy pod uwagę, że ponad 70 proc. mieszkańców Polski otwarcie deklaruje, iż w żaden sposób nie rozwija swojej wiedzy na temat cyber zagrożeń i nie widzi także takiej potrzeby w najbliższej przyszłości (badanie Kantar TNS na zlecenie ZBP, kwiecień 2018). Tymczasem według badań Komisji Europejskiej, ponad 70 proc. Polaków „na własnej skórze" doświadczyło (i rozpoznało) przynajmniej jednej próby wyłudzenia wrażliwych danych autoryzacyjnych do swojej bankowości elektronicznej (hasła, PINy, loginy etc.).

W badaniu opinii przeprowadzonym przez Kantar TNS na zlecenie ZBP, Polacy wskazali sektor bankowy jako jeden z najbardziej cyberbezpiecznych sektorów w Polsce. Zaufanie Polaków do sektora bankowego niemal dwukrotnie przekracza poziom zaufania do przedstawicieli wojska i policji oraz prawie pięciokrotnie przewyższa poziom zaufania do sektora telekomunikacyjnego. Jednak bez konsekwentnej edukacji ekonomicznej, oraz utrwalania dobrych nawyków wśród klientów w zakresie korzystania z bankowości elektronicznej, systemy bezpieczeństwa elektronicznego zbudowane przez sektor bankowy mogą okazać się niewystarczające.

Jak skutecznie zabezpieczyć się przed cyberatakami? ZBP przedstawia 10 rad:

1. Ustaw silne hasło (cyfry, małe i wielki litery, znaki specjalne)

2. Zmieniaj swoje hasło regularnie (zrób z tego nawyk np. pierwszego dnia miesiąca)

3. Stosuj różne hasła do różnych serwisów

4. Nie udostępniaj swojego komputera innym osobom

5. Wyłącz automatyczne zapamiętywanie haseł

6. Nie zapisuj nigdzie swoich haseł i PINów

7. Zainstaluj (i aktualizuj) program antywirusowy na swoim komputerze

8. Sprawdzaj z jakiego adresu e-mail przyszła wiadomość od Twojego banku

9. Weryfikuj adres strony swojej bankowości elektronicznej (zwłaszcza domenę tj. końcówkę adresu www)

10. Nie podawaj żadnych wrażliwych informacji w e-mailowej korespondencji z bankiem.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.