Obligacje: Korporacyjne czekają na sygnał

Rynek obligacji korporacyjnych zdaje się nie doceniać korzyści, jakie wiążą się z podwyżkami stóp procentowych i stawek WIBOR, od których uzależnione jest oprocentowanie większości papierów notowanych na Catalyst. A przecież rachunek jest wyjątkowo prosty – wzrost WIBOR oznacza wyższe nominalne oprocentowanie w dającej się przewidzieć przyszłości, co przekłada się na wzrost rentowności.

Publikacja: 08.11.2021 05:00

Obligacje: Korporacyjne czekają na sygnał

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski

Oczywiście, można przyjąć, że obligacje o zmiennym oprocentowaniu opartym na WIBOR w ogóle nie muszą reagować na wzrost czy spadek stawek, ponieważ jego zmienność jest integralną i wkalkulowaną cechą „floatersów". Niemniej ktoś, kto akceptował np. 4 proc. nominalnego oprocentowania kilka miesięcy temu, będzie zapewne zadowolony z faktu, że w kolejnym okresie odsetkowym zarobi – przy tym samym ryzyku kredytowym – nie 4, ale ponad 5 proc.

Z drugiej strony Catalyst nie jest rynkiem specjalnie płynnym. Sporą część transakcji przeprowadzają inwestorzy indywidualni, a na niepłynnym rynku łatwo o nieefektywne wyceny. Wystarczy, że ktoś zmieni życiowe plany i postanowi zamienić pakiet obligacji na nieco gotówki i wpływ tej decyzji na wyceny na rynku będzie przez jakiś czas (zależny od sprzedawanego pakietu) aż nadto wyraźny. Niemniej inwestorzy indywidualni mogą skorzystać ze stopniowego powrotu rynku publicznych emisji obligacji do jako takiej aktywności. Do 9 listopada trwają zapisy na obligacje MCI Capital ASI, który oferuje 3,5 pkt proc. ponad WIBOR 3M, czyli 4,22 proc. w pierwszym okresie odsetkowym, ale od drugiego okresu odsetkowego będzie to już około 4,8 proc., a w kolejnych zapewne jeszcze więcej.

Skorzystaj z promocji i czytaj dalej!

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Obligacje
Zagranica grymasi, Polacy biorą obligacje jak leci
Obligacje
Popyt krajowy na obligacje skarbowe pozostaje silny, ale z zagranicą krucho
Obligacje
Czy listy zastawne będą pasować do twojego portfela?
Obligacje
MCI z programem obligacji wartym 100 mln zł
Obligacje
Oprocentowanie obligacji skarbowych na niezmienionym poziomie
Obligacje
Deweloperzy rolują dług, kryzysu zaufania nie widać