Obligacje

Obligacje: Korporacyjne czekają na sygnał

Rynek obligacji korporacyjnych zdaje się nie doceniać korzyści, jakie wiążą się z podwyżkami stóp procentowych i stawek WIBOR, od których uzależnione jest oprocentowanie większości papierów notowanych na Catalyst. A przecież rachunek jest wyjątkowo prosty – wzrost WIBOR oznacza wyższe nominalne oprocentowanie w dającej się przewidzieć przyszłości, co przekłada się na wzrost rentowności.
Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski

Oczywiście, można przyjąć, że obligacje o zmiennym oprocentowaniu opartym na WIBOR w ogóle nie muszą reagować na wzrost czy spadek stawek, ponieważ jego zmienność jest integralną i wkalkulowaną cechą „floatersów". Niemniej ktoś, kto akceptował np. 4 proc. nominalnego oprocentowania kilka miesięcy temu, będzie zapewne zadowolony z faktu, że w kolejnym okresie odsetkowym zarobi – przy tym samym ryzyku kredytowym – nie 4, ale ponad 5 proc.

Z drugiej strony Catalyst nie jest rynkiem specjalnie płynnym. Sporą część transakcji przeprowadzają inwestorzy indywidualni, a na niepłynnym rynku łatwo o nieefektywne wyceny. Wystarczy, że ktoś zmieni życiowe plany i postanowi zamienić pakiet obligacji na nieco gotówki i wpływ tej decyzji na wyceny na rynku będzie przez jakiś czas (zależny od sprzedawanego pakietu) aż nadto wyraźny. Niemniej inwestorzy indywidualni mogą skorzystać ze stopniowego powrotu rynku publicznych emisji obligacji do jako takiej aktywności. Do 9 listopada trwają zapisy na obligacje MCI Capital ASI, który oferuje 3,5 pkt proc. ponad WIBOR 3M, czyli 4,22 proc. w pierwszym okresie odsetkowym, ale od drugiego okresu odsetkowego będzie to już około 4,8 proc., a w kolejnych zapewne jeszcze więcej.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Kup e-prenumeratę Parkietu i poznaj pakiet korzyści!
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.