Obligacje

Rynek długu wciąż pod presją czynników lokalnych i zewnętrznych

Mocno gołębie wystąpienie prezesa NBP tylko na chwilę uspokoiło inwestorów. Rentowności obligacji skarbowych szybko wróciły w okolice kilkunastomiesięcznych szczytów. Czy jest szansa na korektę?
Foto: Adobestock

Po ostatnim wystąpieniu Adama Glapińskiego, prezesa NBP, rynek obligacji nieco się uspokoił, jednak na początku nowego tygodnia rentowności papierów dziesięcioletnich znów sięgają okolic 2 proc.

Inflacja powyżej celu

W ciągu około dwóch tygodni, czyli od dołka w sierpniu, rentowności obligacji dziesięcioletnich wzrosły z około 1,7 proc. do około 2 proc. Impulsem do tego ruchu był najświeższy odczyt inflacji, która sięgnęła 5,4 proc. – to najwięcej od 20 lat. W zeszłym tygodniu odbyło się posiedzenie RPP, po którym głos zabrał prezes Glapiński. Część analityków liczyła, że do podwyżki stóp procentowych w Polsce dojdzie w listopadzie. Coraz częściej jednak, szczególnie po wystąpieniu Glapińskiego, mowa jest o I kwartale przyszłego roku.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.