Obligacje

MS OK FIZ startuje z publicznymi emisjami certyfikatów

Propozycja MS OK FIZ trafi do inwestorów gotowych płacić około 1,5 proc. rocznie za zbudowanie portfela dającego około 5 proc. odsetek.
Foto: Adobestock

Do końca marca Michael Ström Obligacji Korporacyjnych FIZ wypracował ok. 3,62 proc. rocznej stopy zwrotu (około, bo wyceny dokonywane są raz na miesiąc, w ostatnim dniu giełdowym, zatem nie pokrywają się idealnie z poprzednim rokiem), rok wcześniej było to 3,78 proc., a jeszcze rok wcześniej (2018/2019) 4,28 proc. Spadek osiąganej stopy zwrotu ma związek przede wszystkim z obniżeniem stawek WIBOR, czyli jest czynnikiem niezależnym od zarządzających, biorąc pod uwagę, że większość obligacji korporacyjnych w Polsce ma oprocentowanie zmienne oparte właśnie na stawkach WIBOR.

Wygląda więc na to, że fundusz o nieco ponadtrzyletniej historii zdołał wypracować model osiągania powtarzalnych wyników, co jest wartością w świecie obligacji cenioną i wcale nie oczywistą. Spora część funduszy zaliczanych do tej kategorii próbuje podkręcić wyniki, inwestując na rynkach zagranicznych oraz w papiery skarbowe – dzięki zmienności wycen na płynnych rynkach i obligacyjnej hossie ta strategia dawała dobre rezultaty (do czasu wybuchu covidowej paniki przed rokiem), ale nie ma pewności, czy tak samo będzie w przyszłości, skoro rentowności amerykańskich i niemieckich obligacji silnie rosną od kilku miesięcy.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.