REKLAMA
Czytaj e-wydanie
REKLAMA

Obligacje

Inwestorzy szukają przystani

W styczniu popyt inwestorów indywidualnych na obligacje skarbowe wyniósł niemal 2,5 mld zł, przebijając poprzedni miesięczny rekord sprzedaży o 26 proc.
Foto: AdobeStock

Popularność tzw. obligacji oszczędnościowych rośnie w ekspresowym tempie od 2017 r. Przyczynia się do tego poprawiająca się sytuacja gospodarstw domowych, ale też rosnąca inflacja. W połączeniu z rekordowo niskimi stopami procentowymi sprawia ona, że realne oprocentowanie lokat w bankach spada coraz głębiej poniżej zera.

W całym 2019 r. inwestorzy detaliczni kupili obligacje skarbowe za niemal 17,3 mld zł, po 12,7 mld zł w 2018 r. i 6,9 mld zł rok wcześniej. Dotychczasowy miesięczny rekord sprzedaży został ustanowiony w październiku ub.r., gdy wyniosła ona blisko 2 mld zł.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Kup eprenumeratę Parkietu w promocji i #zostanwdomu
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA