Medycyna i zdrowie

Neuca w górę, Pelion w dół

Na szerokim rynku notowania dystrybutorów leków przykuwają uwagę inwestorów. Zamieszanie wywołało przyjęcie nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne.

Od początku poniedziałkowej sesji obserwujemy duże zainteresowanie akcjami dystrybutorów leków notowanych na GPW

Foto: Fotorzepa/Kuba Kamiński

Od początku poniedziałkowej sesji obserwujemy duże zainteresowanie akcjami dystrybutorów leków notowanych na GPW. Nastroje posiadaczy akcje Pelionu i Neuki są jednak z goła odmienne. O godzinie 11. Walory Pelionu tanieją o 5,5 proc., do  55 zł. Papiery Neuki z kolei mocno drożeją, bo o 4,6 proc., do 364 zł. Powód?

W piątek sejm przyjął nowelizację ustawy Prawo farmaceutyczne w sprawie „Apteki dla aptekarza", co wiąże się z ograniczeniem geograficzno-demograficznym oraz zakazem dotyczącym tego, że jeden właściciel nie może posiadać więcej niż cztery apteki.

- Nowelizacja Prawa farmaceutycznego zakłada m.in. ograniczenia w rozbudowie sieci aptek. Oznacza to, że jesteśmy skazani na posiadanie przedsiębiorstwa, które z punktu widzenia prawa nie będzie mogło się rozwijać. Eksperci i przedsiębiorcy z branży, w tym także Pelion, alarmują, że skutki wprowadzenia zmian w Prawie farmaceutycznym będą niekorzystne dla wszystkich, również dla pacjentów – mówi Jacek Szwajcowski, prezes Pelionu, który ma największą w Polsce sieć aptek „Dbam o Zdrowie"

Wzrost notowań Neuki trzeba z kolei tłumaczyć tym, że lider na rynku dystrybucji leków od lat rozwija relacje z aptekami niezależnymi.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.