Medycyna i zdrowie

Mabion odwołuje walne. Nie będzie drugiej emisji akcji?

Zakończona sukcesem oferta akcji serii U oraz nawiązana współpraca z koncernem Novavax skłoniły biotechnologiczną spółkę do weryfikacji strategii finansowania.
Foto: materiały prasowe

Zarządu Mabionu podjął uchwałę o odwołaniu NWZ zwołanego na 22 marca, na którym akcjonariusze mieli głosować nad uchwałą dotyczącą emisji akcji serii V. Zarząd tłumaczy to wystąpieniem nowych okoliczności, w tym zakończoną z sukcesem emisją akcji serii U i nawiązaniem współpracy z firmą Novavax przy produkcji szczepionki na COVID-19, która potencjalnie może przynieść dodatkowe wpływy finansowe.

Mabion informuje, że decyzję o przeprowadzeniu lub rezygnacji z planowanej emisji akcji serii V chce podjąć po dokładnym przeanalizowaniu obecnych potrzeb finansowych i możliwych opcji pozyskania kapitału ze źródeł innych niż emisja akcji. Zarząd podkreśla, że Mabion jest obecnie w zdecydowanej lepszej sytuacji finansowej niż kilka tygodni temu, gdy zwoływał NWZ. Po objęciu akcji serii U przez inwestorów, do spółki wpłynie ponad 117 mln zł w gotówce oraz dodatkowo pożyczki od akcjonariuszy w kwocie ponad 16 mln zł zostaną skonwertowane na akcje serii U.

„Wpływy z emisji uzupełnione innymi, potencjalnymi źródłami finansowania pozwolą na dalsze finansowanie zaawansowanych badań związanych z lekiem MabionCD20 oraz inwestycje w rozbudowę mocy produkcyjnych związku z planowaną produkcją przez Mabion kandydata na szczepionkę przeciw COVID-19 w ramach współpracy z amerykańską firmą Novavax" – czytamy w komunikacie.

Po spełnieniu określonych warunków giełdowa spółka powinna mieć możliwość uruchomienia deklarowanego przez PFR finansowania dłużnego w wysokości 30 mln zł. Mabion prowadzi też rozmowy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym dotyczące dostosowania obowiązującej umowy kredytowej na kwotę 30 mln euro do obecnej strategii. Spółka ma również możliwość wykorzystania przyznanego grantu w wysokości około 63 mln zł z programu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Informacja o umowie z firmą Novavax (3 marca) zaowocowała mocną zwyżką notowań Mabionu. Przy cenie akcji z zamknięcia wtorkowej sesji (112,6 zł) cała spółka jest już warta 1,5 mld zł, niemal czterokrotnie więcej niż rok temu.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.