REKLAMA
REKLAMA

Ludzie rynku

Robert Z. Aliber: Gdyby Fedem kierowała Matka Teresa...

WYWIAD | Robert Z. Aliber - z emerytowanym profesorem ekonomii i finansów Uniwersytetu Chicagowskiego rozmawia Grzegorz Siemionczyk
Foto: Bloomberg

Robert Z. Aliber

Foto: materiały prasowe

Gdzie i kiedy wybuchnie kolejny kryzys finansowy? W świetle pańskiej diagnozy źródeł kryzysów z ostatnich dekad, jest to właściwie nieuniknione.

Robert Z. Aliber: Uważam, że wszystkie kryzysy bankowe z ostatnich 40 lat były następstwem bardzo zmiennych międzynarodowych strumieni kapitału, które zaburzały równowagę w systemie finansowym. Dziś także takich zaburzeń, które na dłuższą metę nie mogą się utrzymać, jest wiele. Epicentrum kryzysu, który szybko rozleje się na cały świat, mogą być np. Turcja, Argentyna, ale też USA, gdzie finanse publiczne przypominają piramidę finansową. Nie potrafię jednak powiedzieć, kiedy to się stanie. Bo choć nierównowaga w systemie finansowym nie może utrzymywać się wiecznie, to jednak przez pewien czas może trwać.

Dlaczego sądzi pan, że to akurat przepływy kapitałowe są fundamentalnym źródłem kryzysów? Przecież przed rozpadem systemu walutowego z Bretton Woods, co doprowadziło do nasilenia tych przepływów, do kryzysów też dochodziło.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA