REKLAMA
REKLAMA

Kryptowaluty

Analiza techniczna kryptowalut

Jak wygląda sytuacja na wykresach bitcoina, XRP i ethereum?
Foto: Adobestock

Bitcoin

Foto: parkiet.com

Mijający tydzień upłynął pod znakiem odbicia notowań bitcoina. Kurs skoczył z dołka bessy 3215 USD do 4300 USD. W piątek przyszło schłodzenie nastrojów, a w sobotę w południe notowania oscylowały już 3900 USD. Mamy niewątpliwie do czynienia z najsilniejszą kontrą byków w trwającej od połowy listopada fali spadkowej. Ponad 30 proc. w ciągu kilku dni robi wrażenie, ale biorąc pod uwagę ogólną "skłonność" bitcoina do wysokiej zmienności, ruch ten należy rozpatrywać w kategoriach korekty. Warto zwrócić uwagę, że cena nie dotarła do oporu na 4500 USD, gdzie kumulują się lokalny szczy sprzed miesiąca i średnia krocząca z 50 sesji. Na razie w grze jest okrągły, psychologiczny poziom 4000 USD. Poza tym należy pamiętać o klasyce AT, a ta wyraźnie pokazuje, że trend główny jest spadkowy. Perspektywy długoterminowe pozostają więc pesymistyczne i dołek 3215 USD nie powinien być w tej bessie ostatnim. O zmianie nastawienia na rynku moglibyśmy mówić dopiero wtedy, gdyby notowania wróciły w obszar konsolidacji przy 6500 USD.

Foto: parkiet.com

Bartosz Sawicki, Kierownik Departamentu Analiz TMS Brokers

XRP

O ile na rynkach akcji, czy też na rynku ropy naftowej, nie ma mowy o przedświątecznym rajdzie, to potężnie wyprzedane kryptowaluty w tym czasie notują silne odbicie. W przypadku XRP ma ono miejsce tuż ponad łagodnie nachyloną linią łączącą minima z sierpnia i września, która stanowiła ostatnie wsparcie przed tymi dołkami. Kurs wystrzelił maksymalnie o około 40 proc., ale notowania wciąż nie zdołały trwale i wiarygodnie pokonać kluczowej, szerokiej strefy oporu. Wyznaczają ją dno październikowej spadkowej korekty, lokalne maksimum z końcówki listopada oraz poziom 38,2 proc. zniesienia Fibonacciego spadków z okresu listopad-grudzień, a dodatkowo wzmacnia ten układ 100 – sesyjna średnia ruchoma. Dopiero przebicie tej strefy, równoznaczne z powrotem kursu ponad 0,40 USD, byłoby w stanie zneutralizować dominującą, spadkową tendencję w notowaniach XRP/USD. Potencjalnie kolejnych oporów należałoby szukać w okolicach 0,4950 USD.

Piotr Neidek, analityk techniczny DM mBanku

Ethereum

Foto: parkiet.com

Pojawia się szansa na zbudowanie marubozu hossy – formacji zachęcającej do kontynuacji wzrostów o ile tylko podstawa tej struktury (84,94 USD) zostanie utrzymana w kolejnym tygodniu. Poziom ten stanowi obecnie kluczowe wsparcie na najbliższe dni i jeżeli do piątku zostanie ono przełamane, wówczas pojawi się wtórny sygnał sprzedaży, a tak to lokalnie zainicjowany został impuls. Przetestowanie strefy lokalnego wsparcia wyznaczonej przez cienie dwóch świeczek doji o długich nogach (82,09 – 84,81 USD), wyprzedanie RSI z pozytywną dywergencję oraz dolne ograniczenie kanału ma obecnie pozytywne przełożenie na sytuację techniczną w krótkim terminie. Najbliższą strefą oporu jest przedział 132 – 155 USD, co w połączeniu z bieżącą ceną sprawia, że kryptowaluta ma obecnie jeszcze trochę miejsca swobodnej korekty. Z długoterminowego punktu widzenia nadrzędnym celem nadal pozostaje strefa 23 USD dlatego też Big Picture pozostaje spadkowy na kolejne miesiące.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA