Kryptowaluty

Analiza techniczna kryptowalut

Jak wygląda sytuacja na wykresach bitcoina, XRP i ethereum?
Foto: Adobestock

Bitcoin

Foto: parkiet.com

Mijający tydzień upłynął pod znakiem odbicia notowań bitcoina. Kurs skoczył z dołka bessy 3215 USD do 4300 USD. W piątek przyszło schłodzenie nastrojów, a w sobotę w południe notowania oscylowały już 3900 USD. Mamy niewątpliwie do czynienia z najsilniejszą kontrą byków w trwającej od połowy listopada fali spadkowej. Ponad 30 proc. w ciągu kilku dni robi wrażenie, ale biorąc pod uwagę ogólną "skłonność" bitcoina do wysokiej zmienności, ruch ten należy rozpatrywać w kategoriach korekty. Warto zwrócić uwagę, że cena nie dotarła do oporu na 4500 USD, gdzie kumulują się lokalny szczy sprzed miesiąca i średnia krocząca z 50 sesji. Na razie w grze jest okrągły, psychologiczny poziom 4000 USD. Poza tym należy pamiętać o klasyce AT, a ta wyraźnie pokazuje, że trend główny jest spadkowy. Perspektywy długoterminowe pozostają więc pesymistyczne i dołek 3215 USD nie powinien być w tej bessie ostatnim. O zmianie nastawienia na rynku moglibyśmy mówić dopiero wtedy, gdyby notowania wróciły w obszar konsolidacji przy 6500 USD.

Foto: parkiet.com

Bartosz Sawicki, Kierownik Departamentu Analiz TMS Brokers

XRP

O ile na rynkach akcji, czy też na rynku ropy naftowej, nie ma mowy o przedświątecznym rajdzie, to potężnie wyprzedane kryptowaluty w tym czasie notują silne odbicie. W przypadku XRP ma ono miejsce tuż ponad łagodnie nachyloną linią łączącą minima z sierpnia i września, która stanowiła ostatnie wsparcie przed tymi dołkami. Kurs wystrzelił maksymalnie o około 40 proc., ale notowania wciąż nie zdołały trwale i wiarygodnie pokonać kluczowej, szerokiej strefy oporu. Wyznaczają ją dno październikowej spadkowej korekty, lokalne maksimum z końcówki listopada oraz poziom 38,2 proc. zniesienia Fibonacciego spadków z okresu listopad-grudzień, a dodatkowo wzmacnia ten układ 100 – sesyjna średnia ruchoma. Dopiero przebicie tej strefy, równoznaczne z powrotem kursu ponad 0,40 USD, byłoby w stanie zneutralizować dominującą, spadkową tendencję w notowaniach XRP/USD. Potencjalnie kolejnych oporów należałoby szukać w okolicach 0,4950 USD.

Piotr Neidek, analityk techniczny DM mBanku

Ethereum

Foto: parkiet.com

Pojawia się szansa na zbudowanie marubozu hossy – formacji zachęcającej do kontynuacji wzrostów o ile tylko podstawa tej struktury (84,94 USD) zostanie utrzymana w kolejnym tygodniu. Poziom ten stanowi obecnie kluczowe wsparcie na najbliższe dni i jeżeli do piątku zostanie ono przełamane, wówczas pojawi się wtórny sygnał sprzedaży, a tak to lokalnie zainicjowany został impuls. Przetestowanie strefy lokalnego wsparcia wyznaczonej przez cienie dwóch świeczek doji o długich nogach (82,09 – 84,81 USD), wyprzedanie RSI z pozytywną dywergencję oraz dolne ograniczenie kanału ma obecnie pozytywne przełożenie na sytuację techniczną w krótkim terminie. Najbliższą strefą oporu jest przedział 132 – 155 USD, co w połączeniu z bieżącą ceną sprawia, że kryptowaluta ma obecnie jeszcze trochę miejsca swobodnej korekty. Z długoterminowego punktu widzenia nadrzędnym celem nadal pozostaje strefa 23 USD dlatego też Big Picture pozostaje spadkowy na kolejne miesiące.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.