Kryptowaluty

Kryptowaluty przyćmiły złoto

Cyfrowe waluty są w tym roku najlepszą inwestycją pod względem stopy zwrotu. Kryptowaluty zdeklasowały inne klasy aktywów, takie jak złoto, srebro czy akcje.
Foto: Adobestock

Indeks Bloomberg Galaxy Crypto, odzwierciedlający zmiany cen wiodących aktywów cyfrowych, zyskał od stycznia około 66 proc. Dla porównania złoto zdrożało od początku roku 24 proc. Nieco lepiej poradziło sobie srebro, którego notowania wzrosły o 30 proc. Kryptowaluty zdeklasowały również rynek giełdowy. Najlepszy światowy indeks, czyli Nasdaq, zyskał 22 proc. Z kolei niemiecki DAX jest 3 proc. pod kreską, nie wspominając o WIG20, który spadł o ponad 20 proc.

Analitycy tłumaczą, że kluczowym powodem wzrostu Bloomberg Galaxy Crypto jest gwałtowny wzrost Ethereum, który stanowi ponad jedną trzecią wagi indeksu kryptowalut. Wpływ na to ma zainteresowanie DeFi, czyli zdecentralizowanymi produktami finansowymi, z których większość oparta jest na Ethereum. Ta cyfrowa waluta zdrożała w tym roku o ponad 160 proc. Nieco gorzej, choć i tak lepiej od innych klas aktywów wypada bitcoin, który zyskał na wartości ponad 40 proc.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.