Kryptowaluty

The Guardian: Wydobycie kryptowalut oznacza górę elektrośmieci

Jedna transakcja bitcoinów generuje odpady elektroniczne równe wyrzuceniu dwóch iPhoneów do kosza – wynika z analizy ekonomistów holenderskiego banku centralnego i MIT.
Foto: Adobestock

Eksperci przyjrzeli się sprzętowi, który wymagany jest do „kopania" kryptowalut, szczególnie specjalizowanym układom ASIC. Są one bardzo często wymieniane na nowe przez osoby „wydobywające" wirtualną walutę, ponieważ nowsze wersje są bardziej energooszczędne, dzięki czemu proces staje się bardziej opłacalny. Zgodnie z wyliczeniami ekonomistów okres wykorzystywania sprzętu do „kopania" bitcoinów to około 15 miesięcy, a waga komponentów, które idą na śmietnik, sięga 30,7 tys. ton. Biorąc pod uwagę fakt, że w ub.r. przeprowadzono 112,5 mln transakcji w bitcoinach, oznacza to, że jedna transakcja odpowiadała za 272 g elektronicznych odpadów. Tyle ważą dwa iPhony 12 mini.

Wspomniane chipy ASIC oprócz „kopania" kryptowalut nie mają żadnego innego zastosowania, dlatego gdyby nie wirtualne waluty, uniknęlibyśmy znacznej liczby elektrośmieci. GSU

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.