Kryptowaluty

Rośnie liczba bitcoinowych długodystansowców

W poniedziałek firma analityczna Coin Metrics podała, że po raz pierwszy w historii tzw. wskaźnik HODL przekroczył 50 proc. Co to oznacza?
Foto: Adobestock

Roczny współczynnik HODL dla bitcoina po raz pierwszy przekroczył 50 proc., co wskazuje, że połowa aktywnej podaży tej kryptowaluty nie podlegała żadnym ruchom od co najmniej roku. Widać więc rosnącą bazę posiadaczy długoterminowych – pisał na Twitterze Benjamin Celermajer, menedżer w Coin Metrics. Wygląda na to, że większość „bitcoinowców" po prostu trzyma je w portfelach i czeka. To wpisuje się w scenariusz, w którym najbardziej popularna kryptowaluta staje się środkiem do przechowywania wartości. Jak duże kwoty są tam przechowywane?

Kryptorozwarstwienie

Zgodnie z danymi serwisu blockchain.com do dziś wykopano 18,4 mln bitcoinów, czyli 87,6 proc. całkowitej, docelowej podaży tej kryptowaluty. Rozproszenie wśród użytkowników nie jest zbyt duże, bowiem liczba adresów portfeli bitcoina z dodatnim saldem sięga obecnie trochę ponad 30,3 mln (dane z bitinfocharts.com), co daje średnio 0,61 BTC na jeden adres. Słynna „Rich list" pokazuje (https://bitinfocharts.com/top-100-richest-bitcoin-addresses.html), że 42,2 proc. wszystkich BTC znajduje się obecnie na 2131 adresach. Oczywiście kilka adresów może mieć tego samego właściciela, niemniej liczbę tę można traktować jako dobry obraz dużego rozwarstwienia wśród bitcoinowej społeczności. Wygląda bowiem na to, że 42,2 proc. rynku jest w rękach zaledwie 0,01 proc. podmiotów. Zagłębiając się w szczegóły, okazuje się, że tylko dwa adresy mają ponad 100 000 BTC, 106 adresów między 10 000–100 000 BTC, a 2023 między 1000–10 000 BTC. W tym gronie są oczywiście giełdy kryptowalutowe, ale jest też trochę tzw. wielorybów, których tożsamości nie znamy.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.