Kryptowaluty

Bitcoin nie wytrzymał. Kurs najniżej od maja 2019 roku

Choć do niedawna tytułowa moneta trzymała się relatywnie mocno, to w czwartek zanotowała silne tąpnięcie. Cena spadła do 5500 USD, z 8000 USD dzień wcześniej.
Foto: Adobestock

Na rynkach finansowych zaczyna brakować kapitału. Najlepiej świadczy o tym fakt, że inwestorzy wycofują się nie tylko z akcji, ale także z obligacji skarbowych (we wtorek i środę rentowność amerykańskich 10-latek wzrosła o ponad 50 proc.), a także złota (od poniedziałku cena kruszcu spadła o 5 proc.). Skoro tak wyraźnie tracą bezpieczne przystanie, to znaczy, że problemy z płynnością mogą mieć duzi gracze instytucjonalni. W tym kontekście nie dziwi fakt, że zredukowali oni swoje pozycje także w kryptowalutach.

W poszukiwaniu płynności

Dziś zaczęły się pojawiać instytucjonalne problemy z płynnością. Po raz pierwszy od początku bessy ani amerykańskie obligacje skarbowe, ani złoto nie były w stanie uchronić się przed spadkiem S&P – pisał w czwartek na Twitterze Qiao Want, inwestor i szef działu produktów w firmie badawczej Messari, zajmującej się rynkiem cyfrowych monet. W podobnym tonie komentował sytuację na łamach Bloomberga reporter Jonathan Ferro, nazywając środę najgorszym dniem ostatnich tygodni ze względu na dodatnią korelację między Wall Street i rentownościami amerykańskiego długu. „Ludzie gromadzą gotówkę, aby realizować wykupy i wezwania do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego. Płynność rynku zamarza, ludzie walczą o handel" – ćwierkał Ferro.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.