Kryptowaluty

Gates ostrzega przed Bitcoinem

Jeśli nie jesteś najbogatszą osobą na świecie, nie powinieneś kupować Bitcoinów. Taka jest wiadomość od Billa Gatesa - trzeciego na liście najbogatszych.
Foto: Bloomberg

Z wzrostem o ponad 400 proc. w ciągu ostatniego roku, Bitcoin stał się coraz bardziej powszechny i ??wszyscy, w tym wybitni inwestorzy i decydenci, rozmawiali o tym. Pod koniec stycznia Tesla Inc., firma Elona Muska zainwestowała 1,5 miliarda dolarów w kryptowalutę i zapowiedziała, że będzie akceptowała ją w płatnościach.

Dla Gatesa nie jest to coś, co ludzie na szczycie powinni kupować - a ponadto jest to szkodliwe dla środowiska, ponieważ wydobywanie monet wymaga dużo energii. „Elon ma mnóstwo pieniędzy i jest bardzo wyrafinowany, więc nie martwię się, że jego Bitcoin będzie przypadkowo rósł lub spadał" - powiedział Gates w wywiadzie dla Bloomberg Television. „Ale na tę manię dają się nabrać ludzie, którzy mogą nie mieć tyle pieniędzy do stracenia. Sądzę, że jeśli masz mniej pieniędzy niż Elon, prawdopodobnie powinieneś uważać ".

Musk, wart 189,6 miliardów dolarów według Indeksu Miliarderów Bloomberga, był zagorzałym zwolennikiem Bitcoina - do tego stopnia, że ??wpłynął na cenę tokena. W tym miesiącu wzrósł aż o 76 proc. po inwestycji Tesli, po czym spadł o 13 propc. po tym, jak Musk opublikował na Twitterze ceny kryptowalut, które „wydają się wysokie". 22 lutego kurs osiągną rekordowy poziom 58330,5721 USD – i od poniedziałku spada, jest już poniżej 50 tys. dolarów. W czwartek przed południem oscylował e rejonie 49.200 USD.

Debata na temat Bitcoina toczy się już dość długo. Miliarder Warren Buffett uważa, że ??kryptowaluty nie mają wartości i niczego nie produkują. Sekretarz skarbu Janet Yellen, kolejna sceptyk, powiedziała na konferencji New York Times na początku tego tygodnia, że ??Bitcoin jest „wyjątkowo nieefektywnym sposobem przeprowadzania transakcji".

Ale ponieważ coraz więcej firm zaczyna akceptować Bitcoina - jak ostatnio zrobiły to PayPal Holdings Inc., Visa Inc. i MasterCard Inc. - token zyskał szerszą akceptację. Podczas gdy banki centralne, w tym Rezerwa Federalna i Europejski Bank Centralny badają, jak zdigitalizować swoje własne waluty, a firmy takie jak Fidelity Investments Inc. uruchamiają fundusze umożliwiające inwestorom dodawanie kryptowalut do swoich portfeli, debata trwa.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.